Outsourcing: różne stawki podatku VAT na poszczególne usługi

Autor: Jakub Matusiak • • 30 kwietnia 2017 20:42

W przypadku usług świadczonych dla podmiotów leczniczych w formule outsourcingu mamy do czynienia z trzema różnymi stawkami VAT - przypomina Jakub Matusiak, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym firmy doradczej PwC.

Outsourcing: różne stawki podatku VAT na poszczególne usługi
Jakub Matusiak, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym firmy doradczej PwC

Na przykład catering dla szpitali objęty jest co do zasady 8-procentowym VAT-em. Z kolei usługi sprzątania w korytarzach, windach i innych ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych, gdzie obecność pacjenta jest ograniczona, a ryzyko kontaminacji jest mniejsze, stawka VAT wynosi 23%. Ta usługa w tych obszarach placówek medycznych niewiele bowiem różni się od sprzątania np. zwykłych powierzchni biurowych.

Inaczej natomiast wygląda sytuacji w przypadku czynności bezpośrednio związanych z procesem hospitalizacji pacjenta. Chodzi tutaj np. o czynności związane z karmieniem, zmianą bielizny, czy pościeli pacjenta, transportem wszelkiego rodzaju materiałów do badań i analiz diagnostycznych, dezynfekcją, dekontaminacją itd.

Czynności te są wykonywane w miejscach, w których przebywa pacjent oraz występuje podwyższone ryzyko kontaminacji, a zachowanie higieny jest jednym z warunków utrzymania bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Pamiętajmy przy tym, że po pierwsze takie zadania jak np. zachowanie sterylności pomieszczeń, wykonuje się pod nadzorem personelu medycznego. Po drugie w przypadku zachowania czystości trzeba użyć środków dekontaminacyjnych w odpowiednich proporcjach.

Zatem wszystkie tego rodzaju usługi - jak wspomniane powyżej czynności pomocnicze przy pacjencie oraz zapewniające bezpieczeństwo epidemiologiczne - dotyczą już bardziej sfery medycznej działalności szpitala, gdyż obejmują realizację celu terapeutycznego. Dlatego też te usługi, moim zdaniem, powinny być zwolnione z podatku VAT.

Przypomnijmy w tym miejscu, że szpitale nie mogą odliczać sobie VAT-u. Dlatego faktury „obłożone” tym podatkiem w oczywisty sposób zwiększają koszty funkcjonowania lecznic. Stąd tak istotna dla placówek ochrony zdrowia jest możliwość zwolnienia z VAT-u usług związanych bezpośrednio z działalnością medyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum