Outsourcing: fiskus sprawdzi szpitalne oszczędności na VAT

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2015 09:25

Fiskus sprawdzi, czy dochodzi do nieprawidłowości przy przetargach na usługi porządkowe świadczone przez firmy zewnętrzne dla placówek medycznych. Budżet państwa może na tym tracić na tym miliony złotych.

Outsourcing: fiskus sprawdzi szpitalne oszczędności na VAT

Mechanizm polega na tym, że szpital ogłasza przetarg np. na "kompleksowe usługi utrzymania czystości wraz z usługami wykonywanymi przez sanitariuszy oraz transportem wewnętrznym".

W specyfikacji zamówienia nacisk jest kładziony na utrzymanie czystości i dezynfekcję pomieszczeń. Jedynie dodatkowo szpital oczekuje również pomocy przy przygotowywaniu łóżek dla pacjentów oraz współpracy przy opiece nad chorymi (np. przy ich transporcie na badania, zmianie zużytej garderoby) - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zwraca uwagę, że co innego wynika potem z faktury wystawionej przez wykonawcę. Okazuje się, że największą pozycją były właśnie usługi dodatkowe, a te podstawowe - dotyczące sprzątania - wygenerowały zaledwie kilkanaście procent kosztów.

Powodem zmiany proporcji jest inna stawka VAT. Im większą część wykonanych świadczeń stanowiła pomoc przy opiece nad pacjentem, tym większą oszczędność na podatku ma szpital. W ten sposób budżet państwa może tracić na VAT miliony złotych.

Zbadanie tej kwestii zapowiedział w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum