Oszczędności w resorcie zdrowia: mniej inwestycji w klinikach i instytutach

Autor: Rzeczpospolita, IB/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2009 13:26

Z 4,6 mld zł budżetu resortu zdrowia

– Nie rozpoczynamy nowych przedsięwzięć, ale finansowanie tych już realizowanych będzie kontynuowane – mówi Jakub Gołąb, rzecznik resortu.

Dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie zapowiedzi ministerstwa zdrowia oznaczają, że w br. nie ruszy bezwzględnie konieczna modernizacja kilku klinik, pozostających pod uważną „obserwacją” Sanepidu. Wartość inwestycji to kilka milionów złotych.

- Mam nadzieję, że dostaniemy przewidziane na br. środki w wysokości 8 mln zł na budowę nowego bloku operacyjnego, jako że realizacja tego przedsięwzięcia trwa - przewiduje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marian Przylepa, dyrektor SPSK. - Bez nowego bloku działanie szpitala staje pod znakiem zapytania, ponieważ stary w ogóle nie przystaje do wymagań.

Dyrektor Przylepa nie ukrywa, że liczy na środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Lubelska placówka złożyła kilka projektów o łącznej wartości około 9 mln zł dotyczących m in. informatyzacji szpitala, modernizacji klinik oraz termomodernizacji.

- Nasz szpital, podobnie jak bliźniacze obiekty SPSK w Białymstoku i Szpitala Bielańskiego w Warszawie, zostały wybudowany w latach 60. ub. wieku - przypomina Marian Przylepa. - Już na wstępie zakładano, że okres przetrwania tych budynków nie przekroczy 50. lat. Właśnie zbliżamy się do tego progu. Utrzymanie szpitala zbudowanego z wielkiej płyty i aluminiowych instalacji kosztuje majątek.

Na cięciach inwestycyjnych w resorcie zdrowia się jednak nie skończy. Niższe będzie też dofinansowanie małych szpitali, głównie powiatowych (poniżej 400 łóżek). Zamiast 300 mln zł dostaną one z budżetu najwyżej 200 mln zł. Resztę mają otrzymać za rok. Jutro ma zapaść decyzja, do których szpitali te środki trafią.

Finansowanie przeszczepów nerek i szpiku Ministerstwo Zdrowia przekaże NFZ. Dla Funduszu oznacza to dodatkowy wydatek 50 mln zł. Jego budżet jest jednak znacznie wyższy niż budżet resortu zdrowia i sięga ponad 50 mld zł.

– NFZ zapewnił nas, że nie zabraknie mu środków na sfinansowanie przeszczepów – mówi Jakub Gołąb.

Resort zdrowia zapewnia natomiast, że nie będzie ograniczania wydatków na profilaktykę nowotworów ani na oddłużenie szpitali: w budżecie zaplanowano na ten cel ponad 2,3 mld zł.

Problemem pozostają jednak zaległości z 2008 r. Ministerstwo otrzymało o 200 mln zł mniej, niż miało przewidziane w budżecie na miniony rok. Pieniądze nie trafiły m.in. do sanepidów. Ich dyrektorzy ostrzegają, że może to oznaczać mniejszą liczbę kontroli i ograniczenia w działaniu laboratoriów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum