Oświęcim: starostwo pomoże przetrwać pacjentom

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2010 15:08

Na konferencji prasowej we wtorek (2 marca) starosta oświęcimski Józef Kała zadeklarował pomoc pacjentom DPS w Bobrku.

Jak już informowaliśmy w Domu Opieki Społecznej w Bobrku (gmina Chełmek) od 1 marca ponad 200 pacjentów, w tym 69 wymagających opieki pielęgniarskiej, pozostało bez fachowej pomocy. Wbrew zapowiedziom Małopolskiego OW NFZ, firmy, które wygrały kontraktowe konkursy odmówiły opieki pielęgniarskiej nad podopiecznymi bobrowskiego DPS.

Starosta oświęcimski Józef Kała, w czasie konferencji oświadczył, że w sytuacji kryzysowej, kiedy pacjenci DPS znaleźli się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, starostwo nie odmówi im pomocy.

– Starosta obiecał nam, że dopóki sytuacja się nie wyjaśni, powiat pośrednio zatrudni pięć pielęgniarek, które były przygotowane do kontraktu na opiekę długoterminową. Jesteśmy świadomi tego, że w kontekście interpretacji przepisów Ministerstwa Zdrowia, które tłumaczy, że pielęgniarki z DPS nie mogą świadczyć takiej opieki nie jest to zgodne z prawem, ale nie możemy przecież zostawić pacjentów i narażać ich zdrowia i życia – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Mariusz Sajak, dyrektor DPS w Bobrku.

– Pielęgniarki otrzymają zakres obowiązków, jaki wynika z przepisów opieki długoterminowej finansowanej przez NFZ, a później powiat będzie dochodził roszczeń z tego tytułu wobec płatnika – dodaje dyrektor Sajak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum