Oświęcim: pielęgniarki nie będą strajkować

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2009 10:04

Pielęgniarki Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu groziły odejściem od łóżek pacjentów i

- Brońcie wynagrodzeń, ale nie za cenę likwidacji miejsca pracy. Nie brakuje w Polsce takich przypadków, kiedy personel dostawał podwyżki, a wkrótce potem szpital bankrutował – mówiła w lutym Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor szpitala.

Pielęgniarki domagały się przede wszystkim wyższych zarobków.  Żądania argumentowały ciągłym wzrostem płac lekarzy.

- Lekarze dostawali gros, a nam zostawały grosze! – mówiły Dziennikowi Polskiemu.

Okazało się, że do ugody może dojść. W myśl porozumienia sygnowanego przez  OPZZ, Solidarność oraz Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, oświęcimskie pielęgniarki otrzymywać będą wypłatę wyższą średnio o 170 zł brutto.

- Jasna sprawa, że dziewczyny liczyły na więcej. Tak w okolicach 300 złotych. Ale zdajemy sobie sprawę, że tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Przecież widzimy jaka jest sytuacja w kraju - mówi Anna Szyjka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w oświęcimskim ZZOZ.

Pracownicze nastroje uspokoił również rządowy projekt prywatyzacji części szpitali w Polsce. W oświęcimskim szpitalu nie spieszą się z realizacją projektu.

- Zwyciężyła mądrość pielęgniarek. A poza tym, powiedzmy sobie szczerze, żadna z nas nie chciałaby odejść od łóżka chorego. My lubimy swoją pracę i chcemy pomagać ludziom - dodaje Anna Szyjka.

Dyrekcja szpitala nie kryje zadowolenia z zawartego porozumienia.

- Cieszę się, że doszło do spotkania z załogą. Było ono bardzo pożyteczne. Ludzie okazali się niezwykle odpowiedzialni. Nie było roszczeń na zasadzie "po nas tylko potop". Doceniam to. I nie odżegnuję się, w przyszłości, jeśli tylko pojawią się takie możliwości, będziemy się starali znowu coś dorzucić - mówi dyrektor Sabina Bigos-Jaworowska.

W 2008 roku doświadczona pielęgniarka z wyższym wykształceniem dostawała średnio miesięcznie 2957 zł brutto. Średnia pensja, w kategorii pielęgniarki i położne, wynosiła 2700 zł. Natomiast pielęgniarska nowicjuszka, po licencjacie, dostawała 1750 zł pensji zasadniczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum