Ostrowiec Świętokrzyski: niepokojąco wysokie zadłużenie szpitala

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2017 12:23

W ciągu pięciu miesięcy Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim zaoszczędził około 800 tysięcy złotych. Zdaniem części radnych to za mało w sytuacji, gdy zobowiązania wymagalne placówki sięgały 9 mln zł na koniec 2016 r.

Ostrowiec Świętokrzyski: niepokojąco wysokie zadłużenie szpitala
Zobowiązania wymagalne placówki sięgają 9 mln zł. Fot. PTWP

Podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego dyrektor szpitala Rafał Lipiec przedstawił informację, z której wynika, że na koniec 2016 roku zobowiązania placówki wynosiły 33 mln zł. Zobowiązania wymagalne na koniec 2016 roku to aż 9 mln zł.

Dyrektor swoją funkcję pełni od grudnia 2016 roku. Przytoczył liczne oszczędności, jakie szpitalowi udało się uzyskać w ciągu pół roku.

Np. na zakupach i dostawie leków uzyskano 481 tys. zł oszczędności. Mniejsze niż wcześniej okazały się wydatki na kupno materiałów chirurgicznych - o 7 tys. zł.; zaś 51 tys. zł mniej wydano na zakup odczynników chemicznych. Dyrektor wyjaśnił, że oszczędności na lekach i odczynnikach to efekt negocjacji z firmami farmaceutycznymi i obniżenia przez nich cen.

Rafał Lipiec wstępnie oszacował, że już uzyskane oszczędności w ciągu pięciu miesięcy to około 800 tys. zł. Szpital zaczął wykonywać badania, które do tej pory wykonywane były na zewnątrz, co pozwoli na kolejne oszczędności. 

Radni, pomimo przedstawienia tych danych, krytycznie odnoszą się do działań dyrekcji i twierdzą, że szpitalowi potrzebny jest pilnie plan restrukturyzacji zadłużenia. Dyrektor twierdzi natomiast, że sytuacja placówki zacznie się poprawiać, ale to wymaga czasu.

Więcej: ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum