Ostrów Wielkopolski: tu także przekroczono limity

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 13:14

O ponad 3 miliony złotych tegoroczny kontrakt przekroczył Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Dlatego też, podobnie jak inne placówki, ogranicza przyjęcia.

Ostrów Wielkopolski: tu także przekroczono limity
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyjątkiem mają być zabiegi ratujące życie i oddział położniczy. Poza nimi ograniczenia mogą dotknąć praktycznie wszystkie oddziały ostrowskiego szpitala, bo na wszystkich przekroczone zostały tegoroczne kontrakty.

– W tym tygodniu spotykamy się z ordynatorami i rozważymy ograniczenia przyjęć. Czekamy jeszcze na ostateczną decyzję NFZ w sprawie płatności. Z tego, co wiem, ma ona zapaść w najbliższych dniach – zapowiada dyrektor ostrowskiego ZZOZ Tomasz Gostomczyk.

Zdaniem ostrowskich lekarzy, trzeba uruchomić rezerwy NFZ, podobnie jak w ubiegłym roku. Nie da się bowiem wygospodarować dodatkowych funduszy ani na wynagrodzeniach, ani na bieżącej działalności szpitala. Nie wiadomo jednak, czy centrala zdecyduje się na sięgnięcie do rezerw. Już wiosną Fundusz rozesłał niektórym szpitalom informacje, że w tym roku za ponadlimitowe świadczenia płacić nie zamierza. Ostatnio napływają sygnały, że być może NFZ zapłaci, ale na koniec roku, jeśli wszystko się zbilansuje.

Ograniczenia finansowe powodują, że realizować można tylko taką liczbę procedur, jaka została zaplanowana dla określonej liczby pacjentów. Wiele osób musi zatem poczekać na swoją kolej, chyba że chodzi o pacjenta w stanie zagrożenia życia. Jeśli jest to pacjent, który może poczekać, to wpisywany jest na konkretny termin, z reguły dość odległy.

Niestety, dla niektórych czekanie na odległą w czasie operację może się skończyć poważnym pogorszeniem stanu zdrowia. Wówczas taki pacjent będzie musiał być przyjęty w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. A to oznacza wyższe koszty i dla szpitala, i dla NFZ, nie mówiąc już o ryzyku dla samego pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze