Ostrołęka: są standardy NFZ, nie ma poradni

Autor: Tygodnik Ostrołęcki/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2009 20:17

Cztery dziecięce poradnie specjalistyczne w Ostrołęce: kardiologiczna, endokrynologiczna, diabetologiczna i gastroenterologiczna, zostały zamknięte. Przyczyną są zaostrzone wymagania Funduszu dotyczące lekarzy.

Dotychczas w poradniach mogli przyjmować lekarze bez specjalizacji, pod warunkiem, że byli w trakcie jej robienia lub mieli wieloletni staż pracy i związane z tym doświadczenie. W br. przepisy uległy zmianie. Teraz NFZ w swoich standardach wymaga, aby w poradniach przyjmowali specjaliści. Te standardy są trudne do spełnienia, bo droga do specjalizacji jest długa i wyboista. Jej pokonanie może trwać nawet dziesięć lat - pisze Tygodnik Ostrołęcki.

- Liczyliśmy się z tym, że poradnie mogą zostać zamknięte - mówi gazecie Włodzimierz Kucharski, zastępca ds. medycznych dyrektora SZPZOZ im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce. - Od lutego prowadziliśmy z NFZ korespondencję w tej sprawie. Dostaliśmy tylko suche informacje o zmianie obowiązujących kryteriów dla lekarzy. Dlatego pismo, które dotarło we wtorek, 19 maja, było takim zaskoczeniem. Napisano w nim, że działalność czterech poradni dla dzieci została zawieszona... od 1 maja.

Poradnia kardiologiczna była, obok endokrynologicznej, najbardziej obleganą. W każdej z nich lekarze przyjmowali około 100 pacjentów miesięcznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum