×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Osłabiony rubel pozbawia Rosjan leków z importu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia21 stycznia 2016 10:17

Słabnący rubel pozbawia Rosjan m.in. importowanych leków - pisze czwartkowa Niezawisimaja Gazieta. Prasa rosyjska cytuje opinie prognozujące dalszy spadek wartości rubla.

Osłabiony rubel pozbawia Rosjan leków z importu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na moskiewskiej giełdzie kurs dolara osiągał w środę w ciągu dnia rekordowe poziomy, przekraczając barierę 82 rubli.

"Jeszcze niedawno kurs na poziomie 80 rubli za dolara wydawał się niemożliwy" - zauważa NG. Według rosyjskiego dziennika, nowa fala osłabienia rubla i spadek dochodów ludności mogą mieć poważne skutki - od zniknięcia importowanych leków po wstrzymanie niektórych rodzajów produkcji.

Jak pisze NG, eksperci przewidują, że przy kursie dolara na poziomie 80 rubli zacznie się zamykanie aptek. W niektórych sieciach pracownikom już zaczęto wstrzymywać wypłatę pensji. Eksperci wskazują, że pacjenci próbują przejść na tańsze leki. Tymczasem, jak wyjaśnia Dawid Mielik-Gusejnow z departamentu ochrony zdrowia we władzach miejskich Moskwy, aptekom nie opłaca się handlowanie tańszymi specyfikami. Podczas kryzysu ta sytuacja jeszcze się pogłębia.

"W rezultacie przy tanim rublu rosyjski pacjent może pozostać i bez aptek, i bez dostępnych leków" - zauważa NG. Dziennik nie spodziewa się obecnie działań ze strony rosyjskiego banku centralnego, mających wesprzeć krajową walutę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze