Ortopedzi dogadali się w sprawie wynagrodzeń. Fizjoterapeuci urządzają "czarny czwartek"

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 10:00

Wynagrodzenia. Trwający od listopada ubiegłego roku spór płacowy między lekarzami i dyrekcją Szpitala Klinicznego w Otwocku zakończył się zawarciem porozumienia. Złożone w marcu br. wypowiedzenia wycofało 37 z 43 protestujących ortopedów. Protest w tej placówce nadal prowadzą fizjoterapeuci.

Ortopedzi dogadali się w sprawie wynagrodzeń. Fizjoterapeuci urządzają "czarny czwartek"
Ortopedzi ze szpitala w Otwocku zawarli z jego dyrekcją porozumienie płacowe Fot. AdobeStock
  • Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku zawarł porozumienie płacowe z Oddziałem Terenowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
  • Spór zbiorowy, między innymi dotyczący wysokości wynagrodzeń ortopedów w otwockim szpitalu trwał od listopada 2021 r.
  • Dzięki zawartemu porozumieniu wypowiedzenia - złożone 31 marca br. - wycofało 37 z 43 protestujących ortopedów
  • W placówce nadal trwa spór płacowy między dyrekcją szpitala a fizjoterapeutami, którzy na 30 czerwca zapowiadają akcję protestacyjną nazwaną "czarnym czwartkiem"

Szpitalowi groził drastyczny ubytek specjalistów

Przypomnijmy, że od listopada 2021 r. w Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy w Otwocku trwał spór zbiorowy dotyczący wysokości wynagrodzeń, wszczęty przez dwa z siedmiu działających tam związków zawodowych - Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) i Ogólnopolski Związek Zawodowego Pracowników Fizjoterapii (OZZPF).

31 marca br. 43 z 65 ortopedów pracujących w otwockim ośrodku złożyło wypowiedzenia (ich termin upływa 30 czerwca). Domagali się podwyżek płac do poziomu od lat postulowanego przez OZZL dla specjalistów - trzech średnich krajowych brutto, czyli ok. 18,1 tys. zł.

Z kolei, jak informował TVN24, dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy w Otwocku zaproponowała w rozmowach z Oddziałem Terenowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podwyżkę o 1,5 tys. zł od lipca, a od sierpnia także 50 proc. od pacjenta przyjmowanego w przyszpitalnej poradni.

Rozmowy się przeciągały, a jednocześnie w mediach coraz częściej pojawiały się informacje, że tak duży odpływ ortopedów spowoduje poważne problemy w funkcjonowaniu placówki.

- Tak drastyczny ubytek specjalistów będzie skutkował wydłużeniem czasu oczekiwania na planowe operacje i konsultacje w przyszpitalnej przychodni specjalistycznej - informował nas prof. Stanisław Pomianowski, kierownik Kliniki Chirurgii Urazowej, Narządu Ruchu i Ortopedii Szpitala Klinicznego w Otwocku.

Innego zdania był prof. Ryszard Gellert, dyrektor nadzorującego otwocki ośrodek Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. - Jeśli lekarze nie wycofają wypowiedzeń, pozostali bez problemów wykonają plan operacji - zaznaczył w kwietniowej rozmowie z Rynkiem Zdrowa szef CMKP. Dodał, że nawet bez 43 ortopedów szpital sobie poradzi, bo "przetrwały w nim skutki historycznego nadzatrudnienia" - mówił nam w kwietniu prof. Gellert.

Jest porozumienie płacowe z ortopedami. "Pacjenci mają zagwarantowane świadczenia"

Spór płacowy i złożone przez ortopedów wypowiedzenia budziły zrozumiałe zainteresowanie pacjentów, gdyż Szpital w Otwocku jest jednym z najlepszych ośrodków ortopedycznych w Polsce. Według danych NFZ w 2021 r. wykonano tam najwięcej endoprotezoplastyk stawu biodrowego w Polsce - ponad 1,8 tys. Między innymi pod tym względem otwocka placówka jest zdecydowanym liderem w kraju.

- 24 czerwca br. zostało zawarte porozumienie płacowe między Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku a Oddziałem Terenowym OZZL. W wyniku porozumienia grupa lekarzy cofnęła swoje oświadczenia o wypowiedzeniu umów o pracę, a pracodawca wyraził zgodę na cofnięcie tych wypowiedzeń - poinformowała Rynek Zdrowia Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk z Zespołu Komunikacji i Promocji Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, które jest organem tworzącym szpitala w Otwocku.

- Oświadczenia o wypowiedzeniu umów o pracę wycofało 37 z 43 lekarzy specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Także, w nawiązaniu do wcześniejszych naszych informacji, potwierdzam, że wszystkie świadczenia na rzez pacjentów SPSK im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku są zagwarantowane - dodała  Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk.

Na razie żadna ze stron porozumienia nie podała wysokości podwyżek wynagrodzeń ortopedów w otwockim szpitalu.

Lekarze otrzymają podwyżki, fizjoterapeuci nadal protestują. Chcą podwyżek

Natomiast w Szpitalu Klinicznym w Otwocku wciąż trwa spór zbiorowy między dyrekcją placówki a Oddziałem Terenowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii (OZZPF).

Jak już informowaliśmy, fizjoterapeuci ze szpitala w Otwocku domagają się lepszych zarobków. Dlatego zapowiedzieli "czarny czwartek" - 30 czerwca. Hasło czwartkowego protestu brzmi: "Fizjoterapeucie należy się szacunek. Pacjentowi należy się fizjoterapia".

- Lekarze złożyli wymówienia, dyrektor poprawił im pensje. Naszych ludzi ignoruje i wyprosił ich z rozmów - napisali przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii w mediach społecznościowych, którzy namawiają wszystkie oddziały terenowe związku do wsparcia protestu i wydrukowania plakatów oraz koszulek.

W otwockim szpitalu jest zatrudnionych 36 fizjoterapeutów, z czego 10 na oddziale rehabilitacji szpitalnej, a 11 na oddziałach szpitalnych. To ważne, ponieważ w Szpitalu Klinicznym w Otwocku CMKP - zgodnie z danymi NFZ - rehabilitowanych w ciągu 42 dni jest 34,70 proc. pacjentów po wszczepieniu endoprotezy stawy biodrowego. Także pod tym względem otwocki ośrodek należy do ścisłej czołówki w kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum