Organizacje pacjenckie: w planie NFZ mały wzrost środków na programy lekowe

Autor: PUOP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2019 07:32

Plan finansowy NFZ przewiduje minimalny przyrost środków finansowych w ramach programów lekowych, tj. o 0,47% (19 mln zł) oraz na chemioterapię o 0,88% (13 mln zł), to niepokoi - twierdzi Polska Unia Organizacji Pacjentów, zrzeszająca 13 stowarzyszeń pacjenckich.

Organizacje pacjenckie: w planie NFZ mały wzrost środków na programy lekowe
W stanowisku organizacje wskazały deficyty w finansowaniu kluczowych obszarów ochrony zdrowia, takich jak: programy lekowe, profilaktyka, rehabilitacja i opieka psychiatryczna. Fot. archiwum

Trzynaście organizacji pacjentów zrzeszonych w Polskiej Unii Organizacji Pacjentów (PUOP) przekazało do Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, oficjalne stanowisko w sprawie projektu nowelizacji planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia (opublikowanego w 13 maja b.r.)

W stanowisku organizacje wskazały deficyty w finansowaniu kluczowych obszarów ochrony zdrowia, takich jak: programy lekowe, profilaktyka, rehabilitacja i opieka psychiatryczna. Stanowisko zawiera rekomendacje dotyczące wspomnianych obszarów i oczekiwania pacjentów co do polityki zdrowotnej i lekowej resortu zdrowia i NFZ - informuje PUOP w komunikacie przekazanym mediom.

- Mając na uwadze, że plan finansowy NFZ przewiduje minimalny przyrost środków finansowych w ramach programów lekowych, tj. o 0,47% (19 mln zł) oraz na chemioterapię o 0,88% (13 mln zł), wyrażamy nasze zaniepokojenie faktem przeznaczenia niedostatecznych środków w stosunku do realnych potrzeb pacjentów, m.in. kardiologicznych, onkologicznych oraz diabetologicznych. Mamy też na uwadze choroby neurologiczne, reumatologiczne, a także choroby rzadkie - komentuje Beata Ambroziewicz, prezes PUOP, cytowana w komunikacie.

- Po analizie całkowitego budżetu przeznaczonego na refundację, w szczególności pozycji: B2.16 (Rezerwa na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej oraz refundacji leków, w tym rezerwa, o której mowa w art. 118 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. 2004 Nr 210, poz. 2135 ze zm. oraz na refundację apteczną - 218 mln zł) liczymy, że na najpilniejsze potrzeby różnych grup chorych w zakresie terapii lekowych zostaną przeznaczone środki ze wspomnianej rezerwy. Zwłaszcza w kontekście zapewnienia dostępu do priorytetowych obszarów, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia - dodaje Ambroziewicz.

Pragniemy podkreślić, iż pomimo wzrastających nakładów na zdrowie, pod względem dostępu do innowacyjnych terapii Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Europie, a w kontekście udziału w aptecznej refundacji ostatnie - podaje PUOP, opierając się na Raporcie "Finansowanie ochrony zdrowia w kontekście efektów społeczno-gospodarczych", 2018, IQVIA, INFARMA.

PUOP w stanowisku przekazanym instytucjom państwowym oczekuje, że lokowanie dodatkowych środków ze składki zdrowotnej oraz ze wzrostu procentowego PKB przeznaczanego na zdrowie, będzie oparte o analizę potrzeb, uzgadnianą ze środowiskiem pacjentów oraz ekspertów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum