Opozycja i Solidarność krytykują projekt przekształcenia mazowieckich szpitali

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2009 10:12

Poniedziałkowa (27 lipca) decyzja Sejmiku Województwa Mazowieckiego o przekształceniu sześciu szpitali marszałkowskich w spółki prawa handlowego spotkała się z natychmiastowym odzewem opozycji i Solidarności.

- Obawiamy się, że szpitale mogą upaść - alarmowali w poniedziałek (27 lipca) na wspólnej konferencji w Sejmie opozycyjni posłowie i związkowcy.

Przypomnijmy, że przekształcenia mają objąć: Centrum Rehabilitacji Stocer w Konstancinie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie oraz Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, podkreśla, że komercjalizacja spowoduje racjonalizację zarządzania placówkami, których łączne zadłużenie wynosi obecnie ponad 227 mln zł i nie mogą już dłużej generować zobowiązań.

Maria Ochman, szefowa "S" ochrony zdrowia, jest zdziwiona, że decyzję podjęto pospiesznie, bez konsultacji ze związkami. Dodaje, że nie wiedziała, iż sprawa będzie rozpatrywana na tej sesji sejmiku. Przewodnicząca Ochman ostrzega, że racjonalizacja zarządzania zapowiedziana przez Struzika będzie polegała na tym, że szpitale będę przyjmowały tylko tych pacjentów, których leczenie się im opłaci.

- To odbije się na chorych, którzy naprawdę potrzebują pomocy - alarmowała.

- Obawiamy się o chorych, bo skomercjalizowane szpitale będą miały prawo pobierać opłaty od pacjentów - dodaje Mariusz Błaszczak z PiS.

- Liczymy na współpracę z wojewodą, samorządami lokalnymi i związkami zawodowymi, z którymi rozpoczniemy konsultacje projektu przekształceń - mówił w poniedziałek Waldemar Roszkiewicz, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Mamy nadzieję, że już we wrześniu zapadnie kolejna decyzja Sejmiku, która umożliwi start sześciu szpitali, jako spółek, od stycznia przyszłego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum