Opozycja grzmi: selekcja pacjentów w polskich szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 09:01

Z powodu ograniczonych możliwości finansowania świadczeń przez NFZ, lekarze są zmuszani do dokonywania selekcji pacjentów - uważają posłowie opozycji.

– Lekarze są zmuszani do dokonywania selekcji pacjentów, którym mają udzielać pomocy – stwierdzili posłowie PiS i SdPl podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (5 listopada), która przyjęła informację dotyczącą tzw. nadwykonań.

W ocenie Czesława Hoca (PiS) w polskiej służbie zdrowia panuje chaos: – Sytuacja w szpitalach jest dramatyczna. Lekarze muszą wybierać, komu udzielić pomocy, bo brakuje pieniędzy na leczenie.

W podobnym tonie wypowiadał się Tomasz Latos (PiS). Przypomniał, że pomimo składanych przez minister zdrowia Ewę Kopacz obietnic dotyczących finansowania tzw. nadwykonań (świadczeń zdrowotnych wykonanych poza kontraktem z NFZ), większość z nich nie została opłacona.

– Nie można używać kategorii ekonomicznych do leczenia ludzi. Ograniczanie podstawowych usług medycznych jest nieludzkie, niemoralne, niezgodne z prawem – mówiła Zdzisława Jankowska (SdPl).

Posłowie PO podkreślali, że kolejki do lekarzy były także w latach, kiedy władzę sprawowali ich poprzednicy. Jak mówili, sytuacja ekonomiczna i kryzys gospodarczy nie pozwalają na kolejne zwiększenia finansowania świadczeń. A podniesienie składki na ubezpieczenie zdrowotne – co sugerowała opozycja – obciążyłoby obywateli.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc przypomniał, że w 2009 r. spadły wpływy ze składek NFZ. Zapowiedział też, że w przyszłym roku przychody będą jeszcze niższe. Jak mówił, ma na to wpływ spadek dynamiki w gospodarce, przewidywany wzrost bezrobocia i niższe wpływy z KRUS.

W 2010 roku nakłady na świadczenia zdrowotne będą niższe o ponad 1,5 mld zł w porównaniu z bieżącym rokiem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum