Opolszczyzna: niech szpitale publiczne wykonują płatne zabiegi

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 15:00

Zdaniem Józefa Koziny, starosty powiatu głubczyckiego ułatwi to życie wielu z nich, bo nie będą musieli już czekać w długich kolejkach na zabieg lub operację.

Konwent Marszałków Województw RP wystąpił do ministra zdrowia o umożliwienie szpitalom publicznym przeprowadzania płatnych zabiegów. Z podobnym stanowiskiem wystąpił wcześniej Związek Powiatów Polskich. Oba gremia domagają się zmiany uregulowań prawnych, które umożliwiłyby udzielanie przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej pełnopłatnych świadczeń zdrowotnych, po wykonaniu przez nie kontraktów z NFZ.

Zdaniem Józefa Koziny, starosty powiatu głubczyckiego możliwość płacenia bezpośredniego za usługi medyczne przez pacjentów ułatwi życie wielu z nich, bo nie będą musieli już czekać w długich kolejkach na zabieg lub operację.

Rozwiązania wielu problemów w umożliwieniu świadczenia odpłatnych usług pacjentom w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej widzi także dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Opolu, jego dyrektor Renata Ruman-Dzido.

– Jeżeli w ubiegłym roku NFZ nie zapłacił naszemu szpitalowi ponad 4 milionów złotych za nadwykonania to widać, jak na dłoni jakie są możliwości placówki ponad wysokość kontraktu jaki proponuje nam Fundusz. My tak naprawdę mamy jeszcze większe możliwości wykonywania usług ponad wykonania. Poziom nadwykonań w każdej placówce jest bardzo bezpiecznym wskaźnikiem tego, jakie możliwości wykonywania świadczeń mają poszczególne placówki, i to przy założeniu, że każdy ze szpitali broni się przed tym, bo to generuje straty. Przy każdym nadwykonania przecież szpital ponosi koszty, za które NFZ nie chce płacić. Skoro są takie nadwykonania, to jest to dowód na to, że są ku temu warunki, personel, sprzęt i pacjenci, aby takie świadczenia wykonać – podkreśla dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

W tym roku, przy ogromnym wsparciu Związku Powiatów Polskich udało się zawrzeć kontrakt z NFZ opolskiemu szpitalowi na poziomie kontraktu z czerwca 2009 roku. Wskazuje to, że placówka ma dużo większe możliwości świadczenia usług, przy zapotrzebowaniu na nie przez pacjentów, niż określa to NFZ, zakazując jednoczenie szpitalwi wykonywania tych usług odpłatnie.

– Jeżeli są chętni pacjenci, by zapłacić szpitalowi publicznemu za zabiegi, które mógłby on wykonywać w soboty i niedziele, to możliwości szpitali publicznych byłyby jeszcze większe niż wynikałoby to z wysokości kontraktu i poziomu nadwykonań dodaje dyrektor Ruman-Dzido.

Zdaniem ekspertów umożliwienie pacjentom płacenia za usługi w publicznych placówkach spowodowałoby poprawę kondycji finansowej szpitali. Jakaś część nadwykonań, przed którymi bronią się szpitale, byłaby zapłacona, i to od razu. Zmniejszyłby się poziom strat z powodu wygenerowanych kosztów bez pokrycia, za które nie chce płacić NFZ. To oczywiście poprawiłoby kondycję finansową publicznych szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum