Opolszczyzna: leczą się też u sąsiadów

Autor: JJ, Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2012 11:57

W 2011 r. mieszkańcy Opolszczyzny jako miejsce leczenia często wybierali placówki w sąsiednich regionach - na Dolnym Śląsku i w woj. śląskim. Tam najbliżej do wielu uznanych klinik.

Dzięki ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, już od 12 lat każdy pacjent może sobie wybrać szpital na terenie całej Polski, w którym chce się leczyć. Korzystają z tego coraz częściej mieszkańcy Opolszczyzny - przypomina Nowa Trybuna Opolska.

Jak stwierdza Marek Staszewski, zastępca dyrektora ds. finansowych Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Opolu, początkowo na leczenie pacjentów poza województwem opolskim wystarczało 120 mln zł, natomiast ostatnio kwota ta wzrosła do ponad 141 mln.

W województwie śląskim najwięcej mieszkańców regionu opolskiego leczy się w Centrum Onkologii w Gliwicach i Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W przypadku Dolnego Śląska są to Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc, Szpital Kliniczny nr 1 oraz Akademicki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza - Radeckiego.

Ale - jak sprawdziliśmy - nie tylko opolanie wyjeżdżają do ościennych województw by się leczyć. Na Opolszczyznę przyjeżdżają również mieszkańcy okolicznych regionów. 

W Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ kwota tzw. upoważnień udzielonych (kwota jaką zapłaci śląski oddział Funduszu) opolskiemu oddziałowi Funduszu za 2011 rok (wg stanu na dzień 6.02.12) wyniosła 25,746 mln. Natomiast w drugą stronę, wartość upoważnień jakie śląski oddział otrzymał od opolskiego to 57,918 mln.

Jak zapewnia Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ, większych kłopotów z rozliczeniami pomiędzy poszczególnymi oddziałami nie ma. Podobnego zdania jest Marek Staszewski, zastępca dyrektora ds. finansowych oddziału NFZ w Opolu, który informuje, ze za leczenie migrujących na Opolszczyznę oddział w 2011 roku zapłacił w sumie 77 mln zł i na razie z tej kwoty nie odzyskał jedynie 2 mln.

Przywilej wolnego wyboru szpitala jest jednak uciążliwy dla Mazowieckiego Oddziału Wojewózkiego NFZ, na którego terenie działania skoncentrowana jest największa ilość specjalistycznych klinik i instytutów medycznych. Jak stwierdza Wanda Pawłowska, rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału, kwota nieuregulowanych zobowiązań z tytułu migracji pacjentów wobec tego regionu wynosi już ponad 54 mln.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum