Opolszczyzna: czy w Polskiej Nowej Wsi będą bazowały śmigłowce LPR?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2009 11:39

Samorząd Województwa Opolskiego jednogłośnie przyjął (6 lipca) apel o utworzenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zdaniem marszałka Józef Sebesta dokument ten wzmocni starania województwa o utworzenie w Opolu nas bazy LPR.

W kraju jest 17 baz LPR. Opolszczyzna jednak nie ma ani jednej. W apelu sejmik uzasadnia konieczność powstania bazy. Radni uważają, że czas dotarcia lotniczych zespołów na miejsce wypadku znacznie się wydłuża z tego względu, iż Opolszczyzna znajduje się pod opieką śmigłowców ratowniczych stacjonujących w Gliwicach i Wrocławiu. Tak odległe położenie baz może skutkować – twierdzą radni – bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia poszkodowanych.

Argumentem za powstaniem bazy na Opolszczyźnie jest to, iż przez województwo przebiega ponad 100 km autostrady i zwiększająca się liczba wypadków wymaga szybkiego dotarcia służb ratowniczych do poszkodowanych.

Utworzenie bazy LPR daje także szansę regionowi na nawiązanie współpracy transgranicznej ze stroną czeską. Zwłaszcza że południowa część województwa to tereny górzyste. W tamtych warunkach powietrzny transport sanitarny jest najszybszą lub często jedyną drogą niesienia pomocy.

Sejmik wskazał jednocześnie Polską Nową Wieś jako miejsce pod utworzenie przyszłej bazy. W apelu, który trafi m.in. do premiera i minister zdrowia, zaznaczono także, że są prowadzone działania, by utworzyć przy szpitalach wysoko wyspecjalizowane lądowiska dla śmigłowców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum