Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia | 15-02-2011 20:12

Opolskie: szpitalny krajobraz po wyborach...

Dawny szpital powiatowy w Namysłowie to teraz spółka akcyjna - Namysłowskie Centrum Zdrowia, której właścicielami są gminy powiatu namysłowskiego (51 proc. akcji), miasto Namysłów (48 proc.) i kilka ościennych gmin (1 proc.). Podział wpływów i kompetencji w zakresie zarządzania szpitalem jest więc ustalony. Jednak w samorządzie zmienił się układ sił politycznych, które nie potrafią porozumieć się, co do tego, kto ma kierować szpitalem.

Kto będzie zarządzał lecznicą? To pytanie, na które lokalni politycy, po ostatnich wyborach samorządowych, dają różne odpowiedzi. Kiedy w Namysłowie i w powiecie namysłowskim, w poprzedniej kadencji, rządził PSL, wiadomo było, że prezesem będzie peeselowiec. Po wyborach władzę w powiecie przejęła PO i sprawy personalne mocno się skomplikowały.

Kto tu rządzi?

– Są zawirowania polityczne – przyznaje Sławomir Stramski, rzecznik prasowy starosty namysłowskiego i wtajemnicza nas w arkana lokalnych układów politycznych:

– Michał Ilnicki, były starosta z PSL, jest teraz opozycyjnym radnym powiatowym. Obecny starosta, Julian Kruszyński jest z PO. Od ponad miesiąca starosta Kruszyński próbuje przywrócić lekarza Piotra Rogalskiego na stanowisko prezesa szpitala, którego powołał jeszcze Michał Ilnicki, poprzedni starosta. Ale Rogalski opowiedział się przeciwko niemu, więc Ilnicki go odwołał.

Były starosta Michał Ilnicki mówi wprost, że Rogalski go zdradził, w wyniku czego władzę w powiecie przejęło PO ze starostą Julianem Kruszyńskim.

– Zdrajcę odwołałem, a na stanowisko prezesa spółki powołałem Andrzeja Gallę – opowiada portalowi rynekzdrowia.pl Michał Ilnicki.

Sam po utracie stanowiska starosty został prezesem Administracji Domów Mieszkalnych Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Namysłowie. To firma należąca do gminy Namysłów, a samym Namysłowem wciąż rządzi PSL.

Galla, obecny prezes  i Rogalski – były prezes spółki,  przez 4 lata pracowali wspólnie w szpitalu. Pierwszy był zastępcą drugiego. Teraz role się odwróciły.

– Nie pracuje się nam komfortowo – przyznaje prezes Galla pod nieobecność dyrektora Rogalskiego, który wziął urlop wypoczynkowy. Relacje między nimi zaostrzają się.

– Rogalski miał obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego, co wynika ze znowelizowanej ustawy o samorządzie powiatowym. Nie zrobił tego – informuje nas Andrzej Galla, który wystąpił do sądu z żądaniem, by Rogalski zwrócił 15 miesięczne pobory uzyskane w szpitalnej spółce w okresie, za który nie złożył oświadczenia.

 – Musiałem wystąpić na drogę sądową, żeby odzyskać pieniądze, bo spotkałbym się z zarzutem, że działam na niekorzyść spółki – tłumaczy.

Czy gminy porzucą szpitalną spółkę?

– Sprawa jest bardzo poważna – mówi były starosta Ilnicki i przestrzega przed bagatelizowaniem kwestii personalnych. Zapowiada, że gminy tworzące Namysłowskie Centrum Zdrowia SA wystąpią ze spółki, jeśli nowy starosta z PO odwoła Andrzeja Gallę.

 – Nie zgodzą się na powołanie Rogalskiego. Uprzedzałem obecnego starostę, że spółka faktycznie się rozleci, jeśli dalej będzie forsował Rogalskiego.

Ilnicki przypuszcza, że po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które 16 lutego ma dokonać zmian kadrowych po myśli większościowego udziałowca, lecznica będzie dalej funkcjonowała w formie spółki akcyjnej, ale bez gmin: Namysłów, Świerczów, Popów, Domaszowice i Wilków. Straci zatem potencjał rozwojowy i pozycję finansową (Namysłów dołożył do szpitalnych remontów 1 200 tys. zł, jego władze nie potwierdzają wyjścia ze spółki i zamiaru odebrania tej kwoty).

Za kadencji Ilnickiego starostwo sporo inwestowało w szpital. Wybudowano dwa bloki operacyjne, odrestaurowano budynek kostnicy, wyremontowano obiekt byłego oddziału dziecięcego, odnowiono zabytkową drewnianą wiatę oraz doposażono lecznicę w sprzęt i aparaturę.

– Wszystkie remonty ja wykonywałem jako starosta. Rogalski to lekarz, nie prowadził inwestycji i remontów, miał zajmować się leczeniem ludzi i szukaniem kardy – Ilnicki nie może zapomnieć nielojalności i nie chce, żeby ktoś przypisywał zasługi politycznej konkurencji.

CBA bada przetargi

Inwestycje i remonty wymagały przeprowadzenia wielu przetargów. Sprawdza je teraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– Kiedy cztery lata temu przeszedłem do starostwa, to nawet gdybym chciał, nie miałbym o czym informować CBA. Nic nie zrobili, a szpital był w rozsypce – ironizuje Ilnicki i dodaje, że nie boi CBA, bo wszystko było w porządku.

Żal mu tylko będzie, że kiedy CBA wyjedzie i niczego nie odkryje, to nikt się o tym nie dowie. Opinii publicznej nie będzie to już interesowało.

– Urząd Miejski w Namysłowie jest blisko siedziby Starostwa Powiatowego, ale panów z CBA nie widziałam – przyznaje Wanda Nica, sekretarz UM w Namysłowie. Różne kontrole nie robią już na niej wrażenia. – Tylko w ubiegłym roku mieliśmy 26 kontroli, w tym czterokrotnie z NIK – opowiada.

Zwiększenie częstotliwości wizyt NIK związane jest z korzystaniem przez Namysłów z środków unijnych, a właśnie NIK bada ich wykorzystanie.

– Inwestycje pochłaniają połowę budżetu, a oprócz tego mamy znaczny udział środków zewnętrznych. Także w sumie sporo się u nas dzieje – mówi Wanda Nica i podkreśla, że Namysłów wspiera finansowo również szpital.

– Za 400 tys. zł kupiliśmy sprzęt diagnostyczny. Poprzedni starosta rozkręcił remonty, do których Namysłów się dołożył. Wymienił okna, ocieplił budynek wyremontował chirurgię, prosektorium, zabytkową kaplicę przyszpitalną.

Polityczna czapka

– Gmina Namysłów nie prowadzi szpitala i ośrodków zdrowia – zaznacza sekretarz. – Pomagamy za to w realizacji programów zdrowotnych. Na przykład od dwóch lat finansujemy szczepienia przeciwko HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – informuje.

Sekretarz zapewnia, że pacjenci Namysłowskiego Centrum Zdrowia nie odczuwają zawirowań personalno-politycznych, że szpital funkcjonuje normalnie, a rozpoczęte remonty są kontynuowane bez opóźnień.

 – Chodzi tylko o czapkę, czyli o głowę prezesa. Na nieszczęście dla obywateli wszystko zostało upolitycznione. Ale cóż, takie są realia – zauważa z żalem Wanda Nica.