Opolskie: samorządowcy u ministra w sprawie kontraktu na ratownictwo

Autor: Radio Opole, DM/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2011 20:34

Samorządowcy z Olesna domagają się unieważnienia wyników konkursu na ratownictwo medyczne w województwie Opolskim, gdzie w trzech z siedmiu rejonów operacyjnych kontrakty zdobyła firma Falck.

Opolskie: samorządowcy u ministra w sprawie kontraktu na ratownictwo

Samorządowcy z Olesna w sprawie unieważnienia konkursu spotkali się z wiceministrem zdrowia Markiem Haberem - informuje Radio Opole. Zdaniem senatora Norberta Krajczego podobne interwencje wpływają z wielu innych województw.

Według Krajczego interwencji i argumentów w sprawie kontratacji ratownictwa medycznego jest tak wiele, że minister Haber podjął decyzję, aby wojewódzkie oddziały NFZ, w tym opolski, zaczęły sprawdzać, jak wygląda zatrudnienie, wyposażenie ambulansów i inne czynniki dzięki którym jednostki wygrywały konkursy. Konsekwencją ewentualnych potwierdzonych nieprawidłowości będzie unieważnienie konkursów i złożenie ponownej oferty na świadczenie usług ratowniczych.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl w trzech z siedmiu rejonów operacyjnych Opolszczyzny kontrakty na ratownictwo medyczne wygrała  prywatna firma NZOZ Falck. Pociągnęło to za sobą protesty związków zawodowych i odwołania publicznych placówek od wyników konkursu. Złożyły je ZOZ Olesno w rejonie kluczborsko-oleskim, ZOZ Brzeg w brzesko-namysłowskim i ZOZ Kędzierzyn w rejonie kędzierzyńsko-kozielskim.

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ oddalił odwołania wszystkich trzech publicznych ZOZ-ów. Dyrekcje placówek zdecydowały się na dalszą drogę odwoławczą. 20 czerwca do opolskiego oddziału płatnika wpłynęło ostatnie z odwołań skierowanych do prezesa Funduszu. Centrala NFZ powinna się do nich ustosunkować w ciągu 30. dni.

Jednak także prywatni świadczeniodawcy oferujący usługi w zakresie ratownictwa medycznego po przegranych konkursach skarżą się na nieprawidłowości w postępowaniach konkursowych.

W województwie śląskiem oceniają, że od początku nie mieli szans na kontrakty. Ich zdaniem ułożenie rejonów operacyjnych zablokowało oferty inne, niż te składane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach (WPR).

Swój sprzeciw wobec nowego podziału na rejony operacyjne wyraziły 27 czerwca pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach zespoły ratownictwa medycznego z dwóch NZOZ-ów: z Zabrza i Pszczyny. Ratownicy przekazali wojewodzie pismo, w którym podkreślają, że tak określone rejony operacyjne będą służyły wyłącznie blokadzie ofert składanych przez inne podmioty, niż WPR.

Śląski Urząd Wojewódzki odpiera zarzuty i przekonuje, że jest wręcz przeciwnie - wcześniejsze plany podziału na rejony zostały zmienione na korzyść mniejszych podmiotów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum