Opolskie: pielęgniarki z Kluczborka żądają podwyżki

Autor: Radio Opole/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2014 19:46

Pielęgniarki z Kluczborka (Opolskie) chcą 200 zł podwyżki. W czwartek (20.03) między innymi o tej sprawie będzie dyskutować rada nadzorcza szpitala. Ta część białego personelu czuje się niedoceniana i zauważa drastyczne różnice między swoimi pensjami a stawkami lekarzy.

Pielęgniarki są rozgoryczone, bo po dyżurze w szpitalu pracują w innych miejscachJedna czwarta pielęgniarek zarabia jedynie 1730 zł brutto. 

Józef Maciołek, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia SA NZOZ Szpitala Powiatowego w Kluczborku, twierdzi jednak, że nie ma możliwosci spełnienia oczekiwań pielęgniarek. Powodów jest kilka. Po pierwsze nie wiadomo, jaki będzie w tym roku przychód. Ponadto część kontraktu jest zawarta tylko na pół roku, dlatego trudno w takiej sytuacji cokolwiek obiecać pielęgniarkom.

Dyrekcja szpitala podała Radiu Opole wynagrodzenia: średnia pensja w szpitalu wynosi 2800 zł brutto, najwyższe wynagrodzenie pielęgniarki to 3850 zł  brutto, a 47 pielęgniarek zarabia 1730 zł brutto pensji zasadniczej.

Pielęgniarki uważają, że ich kosztem modernizuje się szpital i łata budżet powiatu. Dwa lata temu szpital kupił od starostwa powiatowego za 2,5 mln zł budynek laryngologii i pediatrii i wziął na to kredyt. Do tej pory spółka budynek dzierżawiła i w ocenie pielęgniarek nic nie stało na przeszkodzie, aby nadal tak było. Teraz szpital musi płacić co miesiąc 50 tys. zł. raty kredytu.  Bez jego zaciągania byłyby pieniądze na podwyżki pensji.

Starosta kluczborski Piotr Pośpiech nie chciał odnieść się do sytuacji pielęgniarek, choć to powiat jest jedynym właścicielem szpitala.

Więcej: www.radio.opole.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum