Opolskie: pacjenci walczą o szpital w Pokoju

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 14:12

Od kilku lat placówki w Pokoju i Kup tworzą Zespół Szpitali Pulmonologiczno-Reumatologicznych, należący do samorządu województwa. Od chwili połączenia szpital w Pokoju traci jednak na znaczeniu kosztem swojego sąsiada.

Najpierw połączono administrację. Następnie zlikwidowano izbę przyjęć, laboratorium i rentgen. Obecnie w szpitalu w Kup otwarty został konkurencyjny oddział reumatologiczny: reumatologię w Pokoju - zamknięto. Pacjenci napisali niejedno pismo w jej obronie, ale odpowiedzi uzyskiwane m.in. od wicemarszałka Romana Kolka nie pozostawiają złudzeń: decyzja jest nieodwołalna.

Dyrektor zespołu szpitali Mariusz Wójciak podkreśla, że lecznica musi przestrzegać prawa. W październiku ub. r. prezes NFZ wydał zarządzenie, które jednoznacznie wyklucza finansowanie leczenia w pododdziale reumatologicznym w Pokoju. Gdyby szpital chciał utrzymać kontrakt, konieczne byłoby stworzenie oddziału, a więc również uruchomienie izby przyjęć i laboratorium. A to, zdaniem dyrekcji, nieopłacalne.

Obawy pacjentów podziela wójt Pokoju Barbara Zając, która zwraca uwagę, że szpital przynosił dotychczas zysk, a obecnie, kiedy zostanie tu tylko rehabilitacja, może się okazać, że notuje straty. Czy to pierwszy krok do zamknięcia placówki?

Więcej: http://www.nto.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum