Opolskie: mija dziesięć lat od pierwszej w Polsce prywatyzacji szpitala

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 10 września 2014 12:17

W br. mija dziesięć lat od prywatyzacji należącego obecnie do EMC Instytut Medyczny S.A. Szpitala św. Rocha w Ozimku.

W 2003 r. starosta opolski Henryk Lakwa, jako pierwszy w kraju zdecydował się na zlikwidowanie publicznego szpitala powiatowego z zamiarem powierzenia zarządzania placówką prywatnemu podmiotowi. Od 2004 r. szpital w Ozimku prowadzi EMC Instytut Medyczny. Przed prywatyzacją sytuacja finansowa opolskiej placówki była fatalna - zadłużenie sięgało 10 mln zł, przy kwocie 7,3 mln zł rocznego przychodu.

Pierwsze miesiące po przejęciu Szpitala św. Rocha nie były łatwym okresem: trzeba było przekonać mieszkańców Ozimka i okolic, że nie będą musieli płacić za usługi medyczne.

- Tuż po sprywatyzowaniu szpitala obserwowaliśmy masowy odpływ pacjentów. Trzeba było kilku miesięcy, żeby przekonać mieszkańców, że leczenie w estetycznych pomieszczeniach i restauracyjne posiłki można otrzymać w ramach finansowania przez publicznego płatnika - wspomina Józef Tomasz Juros, w 2004 r. ordynator chirurgii, obecnie dyrektor i członek zarządu EMC Instytut Medyczny.

Przez 10 lat działalności w ramach Grupy EMC Szpital św. Rocha poszerzył ofertę usług medycznych, blisko dwukrotnie zwiększył kontrakty z NFZ. Przede wszystkim podniesiony został standard usług: szpital został zmodernizowany, uzupełniono i zakupiono nowe wyposażenie, zatrudniono nowych specjalistów, wprowadzono nowe metody leczenia i organizacji pracy.

Obecnie opolska placówka specjalizuje się w technikach endoskopowych i zabiegach laparoskopowych. Potwierdzeniem wysokiej jakości i bezpieczeństwa oferowanych pacjentom usług medycznych jest uzyskanie przez szpital w czerwcu 2014 r. akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Obecnie poziom zatrudnienia wynosi ponad 170 osób, czyli tyle samo co przed prywatyzacją. Szpital prowadzi oddziały: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, pediatrii, rehabilitacji, oddział opieki długoterminowej dla dzieci oraz zakład opiekuńczo-leczniczy dla dorosłych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum