×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opolskie: lekarze zza wschodniej granicy mile widziani

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 listopada 2017 15:32

Uczniowie, lekarze i pracownicy zza wschodniej granicy są mile widzianymi gośćmi w regionie. - Z jednej strony pomagamy mieszkającym na wschodzie Polakom, a z drugiej ratujemy się przed problemami wynikającymi z demografii - wyjaśnia starosta kluczborski Piotr Pośpiech.

Opolskie: lekarze zza wschodniej granicy mile widziani
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powiat kluczborski jako pierwszy w regionie rozpoczął poszukiwania uczniów do swoich szkół ponadgminazjalnych w środowiskach polonii na Ukrainie przed rozpoczęciem roku szkolnego 2016-2017. W tej chwili na terenie powiatu uczy się blisko dwustu uczniów zza naszej wschodniej granicy. Zdaniem starosty Pośpiecha, pomysł z zaproszeniem uczniów z Ukrainy i Białorusi okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Samorządy nie ograniczają się do zapraszania uczniów. Powiat gości już dwoje młodych lekarzy z Ukrainy, którzy mają pomóc w załataniu braków kadrowych w powiatowej służbie zdrowia.

- Nie jest tajemnicą, że około trzystu polskich szpitali ma problem z lekarzami. Młodzi wybierają duże ośrodki akademickie. Dlatego zdecydowaliśmy się na zaproszenie lekarzy z Ukrainy. Oni także wywodzą się z tamtejszej Polonii i mam nadzieję, że w ich ślady pójdą kolejni - powiedział Piotr Pośpiech. 

W sąsiednim powiecie oleskim, według danych PUP liczba pracujących obywateli Ukrainy w ciągu dwóch lat wzrosła niemal czterokrotnie z 300 do 1100 pracowników, którzy są obecni praktycznie we wszystkich branżach.

- Województwo opolskie w rekordowym tempie wyludnia się. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miejscowości. Wielu naszych mieszkańców wybiera lepiej płatną pracę na terenie Niemiec, Holandii czy Norwegii. Brakuje fachowców, młodzi wyjeżdżają do dużych ośrodków. Ich miejsce musi ktoś zająć. Jednym ze sposobów może być ściągnięcie tu - tak jak zrobili to Niemcy - naszych rodaków, którzy nie z własnej woli żyją poza ojczyzną - uważa Pośpiech.

Według nieoficjalnych informacji, na terenie liczącego około 900 tysięcy mieszkańców województwa opolskiego, obecnie uczy się lub pracuje około stu tysięcy obywateli zza wschodniej granicy. 

Marek Szczepanik (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze