Opolskie: kontrakty na badania rezonansem dalekie od potrzeb

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2010 12:48

Śląskiemu Centrum Diagnostyki Obrazowej Helimed, które ma pracownie rezonansu magnetycznego w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu, kończy się kontrakt na 2010 r.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 2009 r. firma straciła na nadwykonaniach, dlatego w br. postanowiła trzymać się ściśle dyscypliny budżetowej. Tym bardziej, że w 2010 r. kończy się jej okres kilkuletniego przedłużania kontraktu z płatnikiem i musi stanąć do nowego konkursu.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Artur Grochowski, kierownik opolskich pracowni rezonansu magnetycznego Helimed, podkreśla, że w sierpniu placówka może sobie jeszcze pozwolić na rejestrowanie na badania w tym roku, ale już w połowie września będzie musiała zaprzestać rejestracji.

– W ciągu kilku ostatnich lat w diagnostyce dokonał się wielki postęp. Co roku wzrasta też zapotrzebowanie na badania. Niestety, nie nadążają za tym kontrakty. Żeby pracownie mogły wykorzystywać w pełni swój potencjał, a pacjenci nie czekali po 3-4 miesiące na badania, umowy z Funduszem powinny rosnąć o 20-30 proc. rocznie – ocenia dr Grochowski.

I podkreśla, że NFZ i tak musi wydać pieniądze na pacjenta, któremu odmawia badań. W dodatku później wyda znacznie więcej, niż na wczesną diagnostykę.

– Wielu pacjentów, którzy muszą po kilka miesięcy czekać na badania, przebywa na L4, przyjmuje leki, a ich leczenie, podjęte w zaawansowanych stanach chorobowych, tj. ze znacznym opóźnieniem, jest droższe. Efektywniej byłoby zatem zapewnić szybki dostęp do nowoczesnej diagnostyki – zaznacza dr Grochowski.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum