Opolskie: konkurencja chce odebrać marszałkowi OCR

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2012 14:05

Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek obawia się, że Europejskie Specjalistyczne Centra Medyczne - Korfantowska Ortopedia i Rehabilitacja (KORT) - spółka medyczna zawiązana przez lekarzy z Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie oraz biznesmenów - wcześniej czy później przejmie kontrakt OCR i zagrozi tej renomowanej placówce.

Roman Kolek był zastępcą opolskiego NFZ i ma świadomość niebezpieczeństw wynikających z konkurencji dla OCR, które podlega pod Urząd Marszałkowski.

- Doszły do nas informacje, że nowa spółka nie zamierza ubiegać się o kontrakt z NFZ na usługi medyczne podobne do świadczonych przez OCR. Praktyka, jaką się obserwuje w całym kraju, pokazuje jednak, że prędzej czy później prywatne firmy sięgają po kontrakt z NFZ i stają się konkurencją dla starszych ośrodków publicznych - powiedział Nowej Trybunie Opolskiej.

Statystyki także potwierdzają obawy wicemarszałka. Z raportu ”Rynek szpitali niepublicznych w Polsce 2012 - analiza porównawcza województw i perspektywy rozwoju” wynika, że 75-100 proc. szpitali niepublicznych w różnych województwach współpracuje z NFZ. W opinii PMR rozwój szpitali prywatnych będzie przebiegał w kierunku powstawania dużych jednostek wielospecjalistycznych oraz placówek specjalizujących się w świadczeniach zarezerwowanych do tej pory dla szpitali publicznych.

Konkurencja występuje pod wodzą zastępcy dyrektora ds. lecznictwa OCR i ordynatora chirurgii urazowo-ortopedycznej Marka Czernera. który jest jednocześnie dyrektorem generalnym w KORT. Twierdzi on, że poprzez działalność nowej spółki uda się zatrzymać na miejscu świetnie wyszkoloną kadrą medyczną i jednocześnie efektywniej wykorzystać specjalistów w ramach prywatnej działalności.

Nie wiadomo, co na temat zaangażowania Marka Czernera w KORT sądzi jego bezpośredni przełożony, dyrektor OCR w Korfantowie, Wojciech Machelski - 25 kwietnia został wezwany na rozmowę do marszałka Józefa Sebesty. Jak nam powiedziała Violetta Ruszczewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, żadne decyzje, w tym personalne, nie zapadły. - Takie kwestie rozstrzyga zarząd województwa.

Niedawno marszałek Sebesta na spotkaniu z radą miejską Korfantowa nie krył pretensji, że nawet burmistrz wspiera konkurencję, gdyż sprzedał teren w centrum miasta, na którym w 2013 roku ma powstać siedziba lecznica nowej spółki.

- To prawda, że chcemy wybudować lecznicę i prawdą jest też to, że jako spółka zamierzamy przejąć zarządzanie OCR, żeby w końcu jego standard odpowiadał wymogom XXI wieku i żeby pozbyć się kurateli samorządu wojewódzkiego. Działałyby więc dwa ośrodki: OCR, który realizowałby świadczenia na dotychczasowych zasadach w ramach kontraktu z NFZ i drugi - przeznaczony dla osób zdecydowanych na komercyjne leczenie - wyjaśnił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Czerner.

Dodał, że ci sami specjaliści pracowaliby w obu placówkach, dzięki czemu mogliby więcej zarobić. Na pytanie, czy jako zastępca dyrektora OCR w Korfantowie postępuje lojalnie angażując się w nowe przedsięwzięcie biznesowe, odpowiedział, że nie dostrzega w tym nic dwuznacznego, tym bardziej że teraz pracuje również w prywatnej klinice w Zabrzu, w której wykonuje odpłatne zabiegi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum