Opolskie: dziewięć szpitali samorządowych pod kreską

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 28 września 2011 14:47

Dziewięć spośród trzynastu szpitali prowadzonych przez samorząd województwa osiągnęło ujemny wynik finansowy w pierwszej połowie tego roku. Łącznie wynik ujemny wyniósł ok. 8,5 mln zł.

Opolskie: dziewięć szpitali samorządowych pod kreską
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała rynek zdrowia Violetta Ruszczewska z zespołu prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, mimo ujemnych wyników finansowych żadna jednostka wojewódzka nie ma zobowiązań wymagalnych i nie ma zagrożenia utraty płynności finansowej.

Największą stratę, bo aż 4,5 miliona zł wykazało Wojewódzkie Centrum Medyczne. Problemy finansowe mają też: Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu, Opolskie Centrum Onkologii, Opolskie Centrum Rehabilitacji Korfantów, Zespół Szpitali z siedzibą w Kup,  Szpital dla Psychicznie Chorych w Branicach, Cenrum Terapii Nerwic Moszna-Zamek, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy oraz Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego.

Zdaniem dyrekcji placówek przyczyną pogarszającej się kondycji finansowej szpitali są zbyt niskie kontrakty z NFZ oraz coraz wyższe ceny energii elektrycznej i potrzebnych do prowadzenia szpitala materiałów.

Jedną z czterech placówek, które mają dodatni wynik finansowy jest Szpital Wojewódzki w Opolu.

- To, że udaje nam się utrzymać na plusie jest efektem podjętej wiele lat temu decyzji o restrukturyzacji placówki. W1999 r został wprowadzony dość ostry program naprawczy rozłożony na lata. W 2004 roku udało sie nam wyjść na plus i od tej pory zawsze kończymy z dodatnim wynikiem finansowym - tłumaczy dyrektor Renata Ruman-Dzido.

Dodaje: - Zredukowaliśmy zatrudnienie o 40 proc., wprowadziliśmy rozsądną politykę płacową, skomasowaliśmy działalność na mniejszej powierzchni. Bardzo wcześnie przeprowadziliśmy termomodernizację budynków, dzieki czemu już dziś korzystamy z tych efektów. Każdego roku mamy z tego tytułu milion złotych oszczędności.

Dyrektor martwi się jednak, że niewiele już można zrobić, żeby obniżyć koszty, a przychody nie rosną.

- Od wielu lat mamy na tym samym poziomie wycenę punktu z Funduszu. Tuymczasem stale, od kilku lat wyraźnie rosną koszty utrzymania szpitala. Obawiam się, że jak tak dalej będzie, to i my znajdziemy się pod kreską - podsumowuje. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze