Opolskie: bilans opłat za migrujących pacjentów wypada na minus

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2015 11:08

W 2013 r. za pacjentów z Opolszczyzny, którzy wybrali leczenie poza regionem opolski oddział NFZ musiał zapłacić 150 mln zł. Za chorych z innych regionów, którzy leczyli się w województwie, inne oddziały NFZ zapłaciły 84 mln zł.

Opolskie: bilans opłat za migrujących pacjentów wypada na minus
W 2013 r. za pacjentów z Opolszczyzny, którzy wybrali leczenie poza regionem NFZ musiał zapłacić 150 mln zł.

Podobna sytuacja była w 2014 r. Za pacjentów z Opolszczyzny leczących się w innych regionach trzeba było zapłacić 163 mln zł. Za obcych, którzy przyjechali z innych województw, opolskie otrzymało 94,5 mln zł. Bilans znowu ujemny - na kwotę 68 mln zł - podaje Gazeta Wyborcza.

Podobna tendencja dotyczy bieżącego roku.

Jak powiedziała gazecie Beata Cyganiuk, rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ, migracje pacjentów poza region są nie do uniknięcia, głównie ze względu na kolejki do zabiegów dotyczące części procedur.

Opolanie najczęściej wyjeżdżają do innych województw głównie po to, aby poddać się operacji zaćmy; za granicami województwa jest też leczonych sporo przypadków kardiologicznych.

Ośrodki, z których najczęściej korzystali pacjenci z województwa opolskiego, mieszczą się w województwach dolnośląskim, śląskim, mazowieckim, łódzkim i małopolskim.

Więcej: opole.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum