Opolskie: będą protestować, bo konkurs na ratownictwo wygrali prywatni

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2011 08:34

Polska Partia Pracy-Sierpień 80 będzie w czwartek (16 czerwca) protestować przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu przeciwko wynikom konkursu NFZ na ratownictwo medyczne i możliwości prywatyzacji tego obszaru ochrony zdrowia.

Opolskie: będą protestować, bo konkurs na ratownictwo wygrali prywatni

Jak informuje Patryk Kosela, rzecznik PPP Sierpień 80, czwartkowa (16 czerwca) akcja będzie głosem sprzeciwu wobec wykonywania zadań Państwowego Ratownictwa Medycznego przez prywatne podmioty.

- Urynkowienie pogotowia ratunkowego poprzez wprowadzenie kontraktacji umożliwia każdej firmie możliwość wzbogacenia się na ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego - uważa Kosela.

Przypomnijmy, że w trzech z siedmiu rejonów operacyjnych Opolszczyzny kontrakty na świadczenie usług ratowniczych wygrała prywatna firma Falck. W tych trzech rejonach opolskie szpitale odwołały się od wyników konkursu. Chodzi o ZOZ Olesno w rejonie kluczborsko-oleskim, ZOZ Brzeg w brzesko-namysłowskim i ZOZ Kędzierzyn w rejonie kędzierzyńskko-kozielskim.

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ oddalił odwołania publicznych lecznic. Placówki zapowiadają, że zwrócą się z odwołaniem do prezesa NFZ.

Beata Cyganiuk, rzeczniczka Opolskiego Oddziału Wjewódzkiego NFZ podkreśla, że konkurs na Opolszczyźnie został przeprowadzony według zasad opracowanych przez centralę NFZ, oferty punktowano według kryteriów jakości, ciągłości i ceny. Jak tłumaczy, system oceny - identyczny we wszystkich województwach - został utworzony na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia.

PPP-Sierpień 80 stoi na stanowisku, że sektor bezpieczeństwa, w tym właśnie ochrony zdrowia, nie może być komercjalizowany i prywatyzowany.

W czwartkowej (16 czerwca) demonstracji mają wziąć udział także górnicy z kopalń węgla kamiennego zrzeszeni w Wolnym Związku Zawodowym "Sierpień 80". Patryk Kosela informuje, że organizatorzy protestu liczą na udział w demonstracji pracowników ratownictwa medycznego, organizacji pacjentów i nieformalnych grup mieszkańców.

Jest to kolejna demonstracja PPP Sierpień 80 w Opolu. Poprzednia odbyła się 7 czerwca przed Opolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia i była protestem przeciwko wynikom konkursu na świadczenie usług ratowniczych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum