Opolskie: NFZ zachęca i szkoli lekarzy we wdrażaniu e-recept
Opolski oddział NFZ w sobotę (14 grudnia) zorganizował dzień otwarty dla pracowników medycznych zainteresowanych wdrożeniem e-recept. NFZ w Opolu przypomina, że już od stycznia 2020 roku wystawianie recept w wersji elektronicznej będzie obowiązkowe.

Jak poinformowała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, grudzień tego roku jest ostatnim miesiącem, w którym wystawianie recept w wersji elektronicznej nie jest obowiązkowe. Chociaż w listopadzie tego roku opolscy lekarze wystawili już 99 tysięcy recept w wersji elektronicznej, część lekarzy czeka z ich wdrożeniem na ostatnią chwilę.
- Sobotni ''dzień otwarty'' w naszym oddziale jest dedykowany pracownikom medycznym, którzy jeszcze nie wdrożyli e-recept, lub chcą uzyskać dodatkowe informacje na temat systemu. Na miejscu wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać pomoc w złożeniu odpowiedniego wniosku i potwierdzenia Profilu Zaufanego, zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta czy uzyskania informacji na temat wprowadzanego od stycznia 2020 roku nowego sposobu realizacji zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne - powiedziała Pawlos.
Jak podkreślają specjaliści z NFZ, nowy system wystawiania recept jest bezpieczny i wygodny zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Nowa e-recepta, po konsultacji z lekarzem, może być wystawiona bez wizyty w gabinecie. Istnieje możliwość wystawienia recepty na cały rok, dzięki czemu po zużyciu partii lekarstw pacjent będzie mógł wykupić kolejną bez konieczności zapisywania się na wizyty.
- Lista korzyści z e-recepty jest dość długa. Na przykład osoba przewlekle chora może pokazać listę swoich leków lekarzowi. To pomocne w kontynuacji leczenia choroby przewlekłej, a także przy leczeniu kilku różnych chorób - lekarz wypisze takie leki, które nie wchodzą w interakcje. E-recepta jest zawsze czytelna. Nikt nas też nie odeśle z apteki, bo na recepcie zabraknie pieczątki. Nawet jeśli zgubimy wydruk, to e-recepta nadal zostanie na naszym Internetowym Koncie Pacjenta i będzie dostępna po zalogowaniu. Każdy lek kupimy w innej aptece. Nie jest już potrzebny odpis recepty. Każdy lek możemy kupić w innej aptece, zachowujemy przy tym refundację. E-receptę można wysłać SMS-em do bliskiej osoby, która może je kupić po podaniu naszego numeru PESEL i 4 cyfrowego kodu z e-recepty. Na koniec, dzięki IKP możemy sprawdzać dawkowanie leków przepisanych nam i naszym małoletnim dzieciom - wylicza rzeczniczka NFZ w Opolu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)