Opolskie: NFZ apeluje do pacjentów o sprawdzanie wcześniejszych terminów operacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2019 11:55

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ apeluje do pacjentów zakwalifikowanych do operacji, by sprawdzali możliwość skorzystania z przyspieszenia ich terminów, ponieważ niektórzy chorzy rezygnują z planowanych zabiegów. Informacje o szybszych terminach można uzyskać w Informatorze o Terminach Leczenia https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

Opolskie: NFZ apeluje do pacjentów o sprawdzanie wcześniejszych terminów operacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NFZ w Opolu przypomina, że od kwietnia br. badania tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym czy operacje usunięcia zaćmy są świadczeniami nielimitowanymi. Na bieżąco są także opłacane operacje wszczepienia endoprotez, dzięki czemu możliwe jest skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi. Okazuje się jednak, że pacjenci często nie korzystają z tej możliwości.

- W Opolskim OW NFZ odbyło się spotkanie z dyrektorami szpitali, które w naszym województwie wykonują zabiegi wszczepiania endoprotez. Głównym tematem było wciąż niskie wykonanie operacji, zwłaszcza w sytuacji gwarancji ich finansowania. Wszystkie szpitale podkreślają, że nie mają wpływu na zgłaszalność pacjentów. W tym roku w jednym ze szpitali w Opolu na umówiony zabieg wszczepienia endoprotezy nie zgłosił się co drugi pacjent - informuje rzecznik opolskiego NFZ Barbara Pawlos.

- Pacjenci zapisują się do kolejek na operację zaćmy czy stawu "na wszelki wypadek". Kiedy jednak szpitale otrzymały możliwość zwiększenia liczby zabiegów i zaczęły zapraszać do siebie chorych, okazuje się, że ci jadą właśnie na wczasy lub muszą przygotować się psychicznie do operacji, więc z propozycji nie skorzystają. Nikogo nie można zmusić do zgłoszenia się na zabieg, ale szpitale mają problem ze zorganizowaniem pracy - zaznacza Pawlos.

Marek Szczepanik - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze