Opolskie: Fundusz zapłacił szpitalom za nadwykonania

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2013 11:25

NFZ wypłacił szpitalom w sumie 50 milionów złotych za zabiegi i badania wykonane ponad limit w 2012 roku. Oddział nie otrzymał na to dodatkowych funduszy z centrali, ale dokonał przesunięć środków z kontraktów, które nie zostały wykorzystane w 2012 roku. Chodzi o kwotę 23 mln zł uzupełnioną o pieniądze z puli rezerwowej.

Opolskie: Fundusz zapłacił szpitalom za nadwykonania

Aby wyrównać różnicę między nadwykonaniami a niedowykonaniami opolski NFZ nie miał wystarczających środków (27 mln zł), dlatego zaproponował szpitalom mniejsze stawki niż dotychczas. Choć wcześniej szpitale zarzekały się, że na żadne ustępstwa nie pójdą, teraz wszystkie propozycje Funduszu przyjęły.

W Wojewódzkim Centrum Medycznym (WCM) w Opolu nadwykonania za 2012 rok wyniosły ponad 2,5 mln zł. Największe dotyczyły dwóch oddziałów intensywnej terapii: dla dorosłych i dla dzieci. Pierwszy z oddziałów wykonał ponadlimitowe zabiegi za przeszło milion złotych, drugi - za 760 tysięcy.

O wiele więcej pieniędzy niż kontrakt przewidywał trafiło też do WCM za pacjentów z urazami, złamaniami, po wypadkach. W WCM udało się zlikwidować nadwykonania wyłącznie poprzez przesunięcia pieniędzy z oddziału kardiochirurgii.

Żaden szpital nie procesuje się już z opolskim NFZ o zwrot pieniędzy za nadwykonania. Wszystkie sprawy sądowe zakończyły się ugodą.

Więcej: www.nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum