Radio Opole/Rynek Zdrowia | 19-11-2020 14:03

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie nie będzie szpitalem covidowym. Zapłaci za to marszałek?

Wojewoda Adrian Czubaka poinformował, że rezygnuje z przekształcenia Opolskiego Centrum Rehabilitacji (OCR) w Korfantowie w szpital covidowy. Jak uzasadniał, "przestraszył" się atmosfery, jaka panuje w tym szpitalu. Przedstawiciel rządu zarzucił medykom, że odmówili leczenia kobiet w ciąży chorych na COVID-19.

Na konferencji prasowej wojewoda poinformował, że "przestraszył" się atmosfery, jaka panuje w szpitalu Fot. Fotolia

Jarosław Szyszka, starszy asystent na oddziale chirurgii ortopedycznej OCR wyjaśnia, odnosząc się do wypowiedzi wojewody, że nie jest prawdą, iż lekarze nie chcą liczyć pacjentów covidowych. Chodzi o to, że ortopedzi, przy ich obecnym stanie wiedzy, nie są w stanie odpowiadać za zdrowie i życie ciężarnych - informuje Radio Opole.

Szyszka nie ukrywa, że decyzja wojewody jest bardzo dobrą wiadomością dla pacjentów z problemami ruchowymi, bo na operacje w OCR czeka obecnie 5 tys. osób, a kolejka do zbiegu wynosi ok. pięciu lat.

Zanim zapadła decyzja w sprawie wycofania się z decyzji przekształcenia OCR w szpital covidowy, w placówce od dwóch tygodni prowadzono prace związane z dostosowaniem jej do leczenia chorób zakaźnych. Obecnie trwa liczenie kosztów (chodzi o co najmniej kilkaset tysięcy złotych) które - zdaniem wojewody - powinien pokryć właściciel szpitala, tj. marszałek województwa opolskiego. Koszt całkowitego przekształcenia wraz z przeszkoleniem personelu szacowano na kwotę 6 mln zł.

Więcej: radio.opole.pl