Opolski NFZ: zgłoś swoje dziecko do ubezpieczenia, bo tracimy finansowanie

Autor: JJ, KL, NFZ/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 10:06

50 mln zł rocznie traci budżet województwa opolskiego w ramach finansowanie świadczeń zdrowotnych z powodu niezgłoszenia dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego - alarmuje Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opolski NFZ: zgłoś swoje dziecko do ubezpieczenia, bo tracimy finansowanie
FOT. UW Health/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Płatnik postanowił zmotywować rodziców i opiekunów najmniejszych pacjentów regionie do zgłaszania dzieci do ubezpieczenia w czym ma pomóc akcja informacyna KASA ZA BOBASA.

NFZ przypomina, że niezgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego skutkuje uszczupleniem środków na leczenie w województwie opolskim. Brak tych środków skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na wizytę u lekarza.

Fundusz zwraca uwagę, że jeśli w rejestracji u lekarza w systemie eWUŚ obok danych dziecka wyświetla się symbol „DN" oznacza to, że informacja o zgłoszeniu nie wpłynęła do NFZ. I należy ją złożyć. 

Wiecej: www.nfz-opole.pl

Jak mówiła portalowi rynekzdrowia.pl Bernadeta Trawka, p.o. obowiązki rzecznika prasowego Opolskiego OW NFZ, każde województwo otrzymuje określoną kwotę na opłacenie usług medycznych. Jej wysokość określa się na podstawie algorytmu związanego z liczbą ubezpieczonych.

Jednak jak przekonują rzecznicy innych odziałów wojewódzkich Funduszu, generalnie niezgłoszone do ubezpieczenia dzieci czy studenci nie stanowią problemu. Z jednej strony skala tego zjawiska w poszczególnych województwach jest podobna, z drugiej „wszystkie dzieci są nasze” i nawet te niezgłoszone otrzymują pomoc medyczną, tyle że jest finansowana z innej „kieszeni” - bezpośrednio z budżetu państwa. 

Z szacunków z poprzednich lat wynika, że w systemie brakuje około 25 tysięcy dzieci z województwa opolskiego - nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia. Jak przekonuje Trawka, w skali roku przekłada się to na kwotę 50 mln złotych, co jest wymierną stratą dla mieszkańców regionu.

Czytaj więcej: Dzieci poza systemem ubezpieczeń. Problem sztuczny czy realny?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum