Opole: zarząd województwa krytykuje podział środków NFZ

Autor: UMWO/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2010 17:55

Zarząd województwa opolskiego wyraził sprzeciw wobec sposobu podziału przez NFZ środków z tzw. funduszu zapasowego.

Zarząd przyjął negatywne stanowisko w sprawie przyznania dodatkowych środków finansowych z funduszu zapasowego NFZ jedynie dla siedmiu oddziałów wojewódzkich NFZ. Argumentuje, że zgodnie z algorytmem, który obowiązuje od 2009 roku, środki finansowe powinny być dzielone między województwa m.in. według liczby ubezpieczonych. Prezes NFZ dokonał natomiast podziału środków finansowych na podstawie nieznanych kryteriów.

Fundusz NFZ tworzony jest z wpływów ze składek wszystkich ubezpieczonych. Przy podziale środków finansowych z funduszu zapasowego województwo opolskie liczyło zatem na wsparcie w wysokości około 17 mln zł. Dodatkowe pieniądze pokryłyby częściowo zaległości Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wobec szpitali za nadwykonania powstałe w 2009 roku.

Jak informuje w komunikacie zarząd województwa opolskigo powyższe stanowisko zostanie skierowane na ręce Minister Zdrowia, prezesa NFZ, parlamentarzystów opolskich oraz do przewodniczącego sejmiku województwa opolskiego. Zostanie także przekazane do wiadomości Prezesa Rady Ministrów.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum