Opole: ubywa pielęgniarek ze szpitali i przychodni

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2015 09:35

Jeszcze kilka lat temu w rejestrze Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu odnotowano 8253 pielęgniarki i położne. Obecnie liczba ta zmniejszyła się do ok. 6 tys.

Opole: ubywa pielęgniarek ze szpitali i przychodni
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 2009 r. wzrasta średnia wieku pielęgniarek. Obecnie wynosi ona ponad 48 lat. W ciągu najbliższej dekady na emeryturę przejdzie aż 1 tys. pielęgniarek pracujących w Opolskiem - informuje Nowa Trybuna Opolska.

Może ich jednak zabraknąć w placówkach ochrony zdrowia w całej Polsce, bowiem nie ma chętnych do kształcenia się w tym zawodzie. Wpłynęło na to wiele czynników, w tym głównie niskie zarobki i nadmierne przeciążenie pracą.

Średnie wynagrodzenie w tej grupie zawodowej wynosi  ok. 2219 zł "na rękę". Dla porównania: pielęgniarka w Niemczech zarabia w przeliczeniu na złotówki 9 tys. zł, w Norwegii - 14 tys. zł.

20 sierpnia zaplanowane zostało nadzwyczajne posiedzenie samorządu, na którym pielęgniarki i położne podejmą decyzję ws. dalszych działań po niepomyślnym zakończeniu rozmów z MZ ws. podwyżek (żądały 1,5 tys. zł).

Więcej: www.nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum