Opole: trzy lata i w końcu zabieg

Autor: Gazeta Wyborcza, PP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2009 11:45

Pacjenci z Opolszczyzny muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na niektóre zabiegi do czerwca 2013 roku.

Szpital Wojewódzki w Opolu zapisuje pacjentów na endoprotezoplastykę stawu biodrowego na kwiecień 2013 roku, a stawu kolanowego na czerwiec 2013. W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu na zabiegi czeka się około dwóch lat.

Renata Ruman-Dzido w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przyznała, że nic na tak długi okres oczekiwania nie można poradzić, ponieważ ogranicza ich zawarty kontrakt. Jednocześnie przypomina, że i tak część pacjentów ucieka do sąsiednich województw, co tak naprawdę nie zmniejsza kolejek.

Dyrektor WCM Marek Piskozub twierdzi jednak, że potrzebne są kompleksowe rozwiązania. Dodaje, że prognoza przyszłorocznego kontraktu, który ma być na podobnym poziomie jak tegoroczny realnie oznacza, że będzie niższy, bo przecież mamy inflację. Stąd też w jego ocenie nie ma szans, by kolejki do planowych zabiegów zmniejszyły się

Z danych NFZ  wynika, że również czas oczekiwania na przyjęcie na oddział chirurgii wydłużył się do miesiąca, a na oddział wewnętrzny do dwóch tygodni. Ale i tak jest krótszy niż w większości innych regionów kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum