×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opole: sprzedają sanatoria, bo nie ma za co ich remontować

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia22 lipca 2009 12:45

Zarząd województwa opolskiego planuje sprzedaż ośrodków leczniczych w Suchym Borze i Jarnołtówku, bo nie jest w stanie dostosować ich do wymogów unijnych. Na razie podjął decyzję o odkupieniu 20,01 proc. udziałów Zespołu Ośrodków Rehabilitacji Leczniczej, które znajdują się w prywatnych rękach.

Opole: sprzedają sanatoria, bo nie ma za co ich remontować
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W skład zespołu wchodzi Opolski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży ORDIM w Suchym Borze i Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Schorzeń Dróg Oddechowych dla Dzieci w Jarnołtówku. Dysponuje w sumie 130 łóżkami. W ostatnich latach zespół ośrodków rehabilitacyjnych nie przynosił strat, a w czterech minionych – nawet małe zyski.

Budynki są jednak w złym stanie technicznym. Wymagają dużych nakładów finansowych. By sprostać wymogom unijnym, które zaczną obowiązywać od 2012 roku zespół ośrodków rehabilitacyjnych by mógł działać, po 2012 roku musi zostać wyremontowany, na co potrzeba ok. 12 mln zł. Województwo na remonty w podległych sobie szpitalach i tak musi przeznaczyć około 200 mln zł. Ostatnio sejmik przegłosował wypuszczenie obligacji wartych ponad 45 mln zł, lwia część z nich pójdzie właśnie na modernizację szpitali.

W umowie sprzedaży ma być zawarta klauzula, że przynajmniej przez pięć lat ma być zachowany charakter placówki

– Na pewno nie chcemy, by powstały w tych budynkach hotele – zastrzega Jolanta Kawecka, rzeczniczka opolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Szef opolskiego NFZ, Kazimierz Łukawiecki, liczy na to, że mimo zmiany właściciela placówki w Suchym Borze i Jarnołtówku nadal będą świadczyły usługi medyczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze