Opole: sprawdzą poziom empatii lekarzy, wcielą się w pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2013 12:31

Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia na Opolszczyźnie zdecydował, że w regionie konieczne jest zbadanie poziomu empatii personelu wobec pacjentów , a także to, czy lekarze albo pielęgniarki, nie są wypaleni zawodowo. Taki stan może negatywnie odbić się na pacjentach.

Opole: sprawdzą poziom empatii lekarzy, wcielą się w pacjentów

Kontrola obejmie pięć szpitali podległych marszałkowi: Samodzielny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad matką i dzieckiem w Opolu, Szpital Wojewódzki w Opolu, PS ZOZ Wojewódzkie Centrum Medyczne, Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny im. św. Jadwigi oraz Opolskie Centrum Onkologii. 

Przeprowadzone zostaną ankiety wśród pacjentów oraz telefoniczne wywiady z byłymi pacjentami szpitali, którzy zostaną poproszeni o ocenę tego, jak zostali potraktowani w danej placówce, czy wykazano wobec nich maksimum dobrej woli, zrozumienia, profesjonalizmu. Sprawdzane będą także wykonywanie procedur medycznych oraz obieg dokumentacji.

W placówkach pojawią się również incognito osoby zwane "tajemniczymi klientami", które wchodząc w rolę pacjentów czy członków ich rodzin, sprawdzą sposób traktowania petenta przez personel.

Decyzję o tym, by placówki podległe marszałkowi województwa poddać takiemu badaniu, zarząd regionu podjął w zeszłym roku, zaraz po tym, gdy w szpitalu ginekologiczno-położniczym przy ul. Reymonta doszło do dramatu podczas narodzin bliźniaczek medalisty olimpijskiego Bartłomieja Bonka.

Właśnie wybrano firmę z Wrocławia, która audyt przeprowadzi. Za swoje usługi zainkasuje około 50 tys. zł. Kontrole potrwają do dziesięciu tygodni (mniej więcej dwa tygodnie w każdym ze szpitali).

Więcej: wyborcza.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum