Opole: ratownictwo medyczne ma się dobrze, ale

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2010 11:35

Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego (OCMR) ma dodatni wynik finansowy i nowy sprzęt, a konkurencji nie obawia się do

– Mamy najnowocześniejszy sprzęt, spełniający ustawowe wymogi i dobrze wyszkoloną kadrę ratowników medycznych – mówi nam Ireneusz Sołek, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. – I nieustająco się szkolimy. Ćwiczymy na własnej sali, bo zmieniają się przecież techniki ratownicze. Poziom wyszkolenia ratowników został potwierdzony certyfikatem jakości.

Dyplomy za punktowane miejsca podczas mistrzostw ratowników medycznych, certyfikaty jakości, wyposażenie w dobry sprzęt i wyszkolona kadra nie uwalniają nawet takich jednostek, jak OCRM od obaw o kontrakty z NFZ.

– Zagrożenie ze strony pogotowia prywatnego będzie istniało dopóty, dopóki podstawowym kryterium wyboru oferty na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego, będzie cena – podkreśla dyrektor Sołek. – Nie mam możliwości zaniżania cen. Muszę mieć specjalistę ds. bhp, muszę postępować zgodnie z kodeksem pracy i niczego nie mogę zrobić wbrew niemu. Nie mam więc pola manewru i muszę podać taką cenę usług, jaka wynika z rachunku ekonomicznego. Takie możliwości mają prywatne firmy. Ale przecież nie tylko cena powinna decydować, a przede wszystkim jakość świadczonych usług, czas dojazdu do pacjenta i zatrudnienie ludzi o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych i wysokiej moralności.

W opinii Sołka, kryteria sprzętowe też nie w pełni są przestrzegane przez NFZ. Jak twierdzi dyrektor OCRM zdarza się, że prywatne  firmy, które chcą świadczyć usługi z zakresu ratownictwa medycznego, często ściągają karetki z innych województw.

Ratownicy z OCRM dysponują najnowocześniejszym sprzętem. Mają osiem wozów w pełni dostosowanych do ratownictwa medycznego. Są też dwie nowe karetki, właśnie zostały zakupione z pieniędzy unijnych i z budżetu Urzędu Marszałkowskiego za 900 tys. złotych. Zaczną służyć pacjentom od 1 maja. Mają one zastąpić te najbardziej wyeksploatowane, które – po gruntownym remoncie – będą pełnić rolę karetek przeznaczonych do usług transportowych, na przykład do transportu międzyszpitalnego.

Wszystkie karetki, sprzężone w jeden system, obsługiwane są przez dyspozytornię OCRM, wyposażoną w nowoczesny system łączności przewodowej i bezprzewodowej.

Zgodnie z podpisaną umową teren miasta i powiatu obsługuje 8 karetek przez całą dobę, w tym są cztery ambulanse ,,S''. Aby maksymalnie skrócić czas dojazdu do chorego funkcjonują cztery punkty stacjonowania zespołów ratowniczych: w Niemodlinie, Ozimku, Dobrzeniu Wielkim i w 116 Szpitalu Wojskowym w Opolu.

Po raz pierwszy od lat firma jest na tzw. plusie, a średnia pensja wzrosła w pogotowiu o 300 zł. Redukcji zatrudnienia nie było.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum