Opole: ponad 3 mln zł dla USK na realizację programów profilaktycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2020 14:52

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzyma 3,5 mln zł od samorządu województwa na realizację dwóch programów: "Ćwicz i żyj zdrowo" oraz "Zmień styl życia i sięgnij po zdrowie" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Ponad 90 proc. stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego Fot. Archiwum

Jak informuje UMWO, koszt obydwu programów to blisko 3,5 mln zł, przy czym ponad 90 proc. stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektów jest m.in. profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych w różnych grupach wiekowych. Realizacja rozpocznie się w marcu br.

Pierwszy program "Zmień styl życia i sięgnij po zdrowie" adresowany jest do osób w wieku od 6. do 65. roku życia. Mając do dyspozycji 2,2 mln zł specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeprowadzą badania przesiewowe w kierunku nadwagi, otyłości i cukrzycy, którymi obejmą grupę około 10 tys. osób. Następnie ponad 300. pacjentów zakwalifikowanych do drugiego etapu będzie objętych kompleksową opieką. Przygotowane dla nich zostaną m.in. zajęcia rehabilitacyjne, porady dietetyków i psychologów. Projekt będzie realizowany przez najbliższe dwa lata.

Z drugiego programu "Ćwicz i żyj zdrowo", o wartości 1,2 mln zł, korzystać będą mogły osoby po incydentach sercowo-naczyniowych i zagrożone przedwczesnym opuszczeniem rynku pracy. Do programu mogą przystąpić osoby przed 65. rokiem życia, którym projekt oferuje opiekę kardiologiczną w warunkach ambulatoryjnych. Dodatkowo uczestnicy będą korzystali z warsztatów edukacyjnych, indywidualnych konsultacji z psychologiem i dietetykiem. Według założeń autorów projektu, z tej formy pomocy w ciągu dwóch lat skorzysta ponad 400. chorych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum