Opole: po odwołaniu dyrektora zastanawiają się nad uprawnieniami prezesa

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2010 11:57

Sprawa odwołania z funkcji dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Kazimierza Łukawieckiego nadal budzi emocje. Parlamentarzyści myślą o zmniejszeniu uprawnień Centrali NFZ.

Grupa posłów z Opolszczyzny złoży zapytanie lub interpelację dotyczącą m.in. uprawnień prezesa NFZ.

– Trzeba zastanowić się czy nie należy zmniejszyć uprawnień Centrali Funduszu, a nie zwiększyć roli rad NFZ. Opinie rady powinny być wiążące, obecnie właściwie można ich nawet nie czytać – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Janina Okrągły, posłanka PO z Opolszczyzny.

Posłowie, jak dodaje, będą dopytywać się również o to jak powinien wyglądać system ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce.

– Czy ten system, który mamy jest wystarczający – tłumaczy posłanka.

Przypomnijmy, że prezes NFZ Jacek Paszkiewicz powołał na stanowisko dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Filipa Nowaka, który zastąpił na tym stanowisku Kazimierza Łukawieckiego.

Odwołanie Kazimierza Łukawieckiego z funkcji dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wywołało na Opolszczyźnie polityczne trzęsienie ziemi, które odczuwalne jest nawet w Warszawie.

Decyzję o odwołaniu dyrektor Łukawiecki otrzymał 8 czerwca. Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przedstawił Radzie Oddziału NFZ w Opolu listę zarzutów wobec dyrektora: przekroczenie wydatków na leki w 2009 roku, nieprawidłowości w planowaniu kontraktowania w 2009 roku (przedstawienie planu 31 grudnia 2009, a nie 30 grudnia), nieprawidłowe udzielanie zgód indywidualnych na leczenie, nieprzestrzeganie zaleceń prezesa Centrali co do stawek dla szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć, niestosowanie kar umownych wobec szpitali.

Rada Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ była przeciwna odwołaniu dyrektora Łukawieckiego, negatywnie zaopiniowała też kandydaturę Filipa Nowaka na stanowisko dyrektora oddziału.

Należy zaznaczyć, że opinia Rady nie jest zobowiązująca dla prezesa NFZ. Prezes Jacek Paszkiewicz ma wolną rękę w obsadzaniu stanowisk dyrektorskich w oddziałach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum