Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 27-09-2019 08:45

Opole: nowy oddział neurochirurgiczny bez kontraktu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu uruchomił oddział neurochirurgiczny wraz z łóżkami intensywnej opieki medycznej i łóżkami neurochirurgii. Lecznica na jego prowadzenie nie otrzymała jednak umowy od NFZ.

Oddział neurochirurgiczny w WSS w Opolu przeznaczony jest dla pacjentów z problemami naczyniowymi, a w szczególności z udarami mózgu. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wart ponad 8 mln zł oddział, sale operacyjne, sala wybudzeń, część intensywnego nadzoru medycznego od kilku miesięcy jest niewykorzystywane z braku finansowania.

Szpital w poradniach dla dorosłych przyjmuje rocznie 15 840 pacjentów, dodatkowo 5 119 pacjentów leczonych jest na oddziałach, a około 1300 udarów mózgu jest leczonych właśnie w tej placówce.

Oddział dopełnia to, co w szpitalu jest już robione w zakresie leczenia udarów. Placówka stosuje m.in. najnowocześniejszą metodę leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, czyli trombektomię.

Jak informuje Gazeta Wyborcza obecnie, w województwie opolskim tylko jeden świadczeniodawca ma zakontraktowane świadczenia z zakresu neurochirurgii. Wg danych NFZ 1919 osób oczekuje w kolejce na świadczenia na oddziale neurochirurgii, a średni czas oczekiwania to 252 dni. 

Więcej: opole.wyborcza.pl