Opole: nie ma przerostu zatrudnienia w pogotowiu

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2010 12:30

Jeden z czytelników Gazety Wyborczej uważa, że opolskie pogotowie ratunkowe ma przerost zatrudnienia, bo zatrudnia aż 5 księgowych.

– To są insynuacje. Zatrudniamy dla potrzeb fakturowania transportów komercyjnych tylko jedną księgową, jedna zajmuje się się normalną księgowością, a dwie obsługują sprawy płacowe – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Ireneusz Sołek, dyrektor opolskiego pogotowia.

Dyrektor podkreśla, że „inaczej to wygląda z perspektywy właściciela firmy transportowej, mającej jeden samochód i jednego kierowcę, a inaczej z punktu widzenia takiej firmy, jaką jest kierowane przez niego Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego.

– Na jeden samochód zatrudniam od 3 do 4 osób, to wszystko razy 4, bo pracujemy na zmiany - co daje ponad 140 osób. Inna sprawozdawczość jest w firmie prywatnej a inna w państwowej, inne kontrole, gdzie nad wszystkim ma pieczę urząd marszałkowski, urząd wojewódzki, NFZ – dodaje dyrektor Sołek.

Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego ma obecnie na wyposażeniu dziewięć karetek systemowych i 3-5 pojazdów do transportu medycznego, w zależności od potrzeb. Ta ostatnia działalność przynosi pogotowiu dodatkowe dochody. Jeszcze nie tak dawno firma miała pół miliona długu, natomiast dzięki zmianie swojej struktury miniony rok, mimo poczynionych inwestycji – zakupiono m. in. nowy samochód – zamknięto na finansowym plusie.

Podobnego zdania jest Stanisław Łągiewka, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim, któremu podlega Centrum. Uważa on, iż struktura zatrudnienia w pogotowiu jest dobra.

Ratowników medycznych zatrudnionych w pogotowiu jest ponad 70. Jak mówi dyrektor Sołek, mogłoby być ich więcej, ale umowa pogotowia z firmą prywatną, pozwala na pełną obsadę dyżurów.

– To przynosi nam korzyści, nie musimy płacić nadgodzin. Ale przyznam, że w tej chwili bardzo chętnie zatrudniłbym kierowców z uprawnieniami ratowników medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum