Opole: likwidacja SOR-u pretekstem do przejęcia szpitala wojewódzkiego przez placówkę kliniczną?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 13:31

Zdaniem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marcina Ociepy sposobem na zagrożenie związane z zapowiadaną likwidacją SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu jest włączenie tej placówki w struktury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Opole: likwidacja SOR-u pretekstem do przejęcia szpitala wojewódzkiego przez placówkę kliniczną?
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Podlegający samorządowi województwa Szpital Wojewódzki w Opolu jest jednym z dwóch w stolicy regionu mających szpitalny oddział ratunkowy. W skali roku przyjmuje ponad 20 tys. pacjentów. Drugi ze szpitali - Uniwersytecki Szpital Kliniczny - przyjmuje rocznie ponad 40 tys. pacjentów. Szpital Wojewódzki wypowiedział NFZ umowę o prowadzeniu SOR-u, tłumacząc to brakiem lekarzy i obowiązującymi przepisami prawa, których nie jest w stanie spełnić.

Zaniepokojenie informacjami o zapowiedzianej likwidacji SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim zgłosiły już władze miasta Opole i dyrekcja USK, która obawia się, że jego SOR, który już w tej chwili ma problemy z dużą liczbą pacjentów, po zamknięciu drugiego oddziału w stolicy regionu nie będzie mógł dobrze działać i także będzie musiał rozważyć złożenie wniosku o zamknięcie swojego SOR-u.

Wiceminister Marcin Ociepa - były radny wojewódzki sejmiku województwa opolskiego, który we wtorek oficjalnie pożegnał się z radnymi sejmiku - na konferencji prasowej podał receptę na rozwiązanie problemu zbyt małej liczby miejsc w opolskich SOR-ach.

- Dla mnie priorytetem jest utrzymanie obydwu SOR-ów. Nie zgadzam się z opinią samorządu województwa rządzonego przez Koalicję Obywatelską i Mniejszość Niemiecką, która uparcie trzyma się konieczności likwidacji SOR-u w swoim Szpitalu Wojewódzkim. Już podjęliśmy działania na rzecz rozbudowy istniejącego SOR-u w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Jednak jest jeszcze możliwość przejęcia Szpitala Wojewódzkiego od samorządu i przekazania go Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu. Skoro menedżerowie pana marszałka nie potrafią dać sobie rady z problemami, to może lepiej przekazać jednostkę innym menedżerom - powiedział Ociepa.

Jak zapewnił wiceminister Ociepa, istnieją stosowne procedury prawne, które umożliwiają dokonanie fuzji obu szpitali, a dodatkowa kadra i pomieszczenia obecnego Szpitala Wojewódzkiego będą dobrym wsparciem na rzecz rozwoju Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum