Opole: klinika ginekologiczno-położnicza z certyfikatem akredytacyjnym MZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2019 14:40

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu otrzymało certyfikat akredytacyjny przyznawany przez ministra zdrowia - poinformował dyrektor opolskiej kliniki Edward Puchała.

Opole: klinika ginekologiczno-położnicza z certyfikatem akredytacyjnym MZ
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Certyfikat przyznawany jest na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej wydanej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Akredytacja jest ważna przez 3 lata.

- To bardzo ważny dokument potwierdzający spełnianie rygorystycznych standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego. Aktualnie może się nim pochwalić jedynie 218 szpitali na blisko tysiąc w kraju. Po raz pierwszy do programu akredytacyjnego przystąpiliśmy w 2012 r., następnie w 2016 r., po raz trzeci w 2019 r. Od października 2017 r., czyli po zmianie systemu finansowania szpitali na formę ryczałtową, uzyskanie certyfikatu przyznawanego przez ministra zdrowia ma bezpośrednie przełożenie finansowe przez zwiększenie ryczałtu za nasze usługi - powiedział Puchała.

Podczas procedury oceniającej, którą Kliniczne Centrum przeszło w maju br., sprawdzane były wszystkie aspekty działalności szpitala począwszy od oceny zarządzania, funkcjonowania szpitala poprzez wizytację pomieszczeń, ocenę dokumentacji medycznej, wywiady z pracownikami oraz pacjentami.

Jak zaznacza Puchała, w ostatnich dniach jego szpital otrzymał także certyfikat w ramach projektu - Dobre relacje z pacjentem", zrealizowanym przez firmę Next Medica pod Patronatem Honorowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ramach kilkumiesięcznego projektu personel medyczny Klinicznego Centrum ukończył szkolenia z zakresu zwiększenia świadomości dot. budowania partnerskich relacji z pacjentami oraz umiejętności komunikacyjnych i postępowania w sytuacjach trudnych. Opinie na temat szpitala były również uzyskiwane poprzez przeprowadzanie telefonicznych wywiadów z pacjentami, którzy wyrazili zgodę na taką rozmowę. 

Marek Szczepanik

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum