Opole: dyskusja wokół konkurencji dla neurochirurgii w WCM

Autor: Gazeta WYborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2013 12:32

Powstanie konkurencyjnego dla opolskiej neurochirurgii ośrodka w Kluczborku (NZOZ VitalMedic) wciąż budzi wiele emocji. Ordynator opolskiego oddziału dr Dariusz Łątka jest stanowczym przeciwnikiem wprowadzania zakazu pracy w konkurencji dla lekarzy z Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. Administracja szpitala i zarząd województwa (z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem na czele) jest za.

Opole: dyskusja wokół konkurencji dla neurochirurgii w WCM
Zarówno dr Łątka, jak i wicemarszałek Kolek widzi zagrożenia płynące dla oddziału neurochirurgii w WCM w związku z powstaniem konkurencji. Prywatny ośrodek zarządzany przez sprawnego menedżera będzie miał o wiele niższe koszty niż publiczny moloch. W dodatku mogąc selektywnie zarządzać portfelem swojej medycznej oferty w szybkim czasie wybierze pacjentów z kolejki stwarzając zagrożenie dla rentowności WCM.

Jak twierdzi dr Łątka, zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że wicemarszałek w ślad za szpitalną administracją uważa, że zakaz konkurencji dla neurochirurgów powstrzyma powstanie nowej placówki. Jego zdaniem w Kluczborku, leżącym na granicy trzech województw, w których funkcjonuje po kilka ośrodków neurochirurgicznych, nie będzie problemu ze znalezieniem "dochodzących" po godzinach lekarzy.

W opinii ordynatora oddziału neurochirurgii WCM zasada zakazu konkurencji dla lekarzy z tego ośrodka z góry przewiduje przegraną w konfrontacji obu ośrodków. Natomiast potraktowanie powstającej konkurencji jako zespołu "dodatkowych stołów operacyjnych" dla Opolszczyzny byłoby szansą na utworzenie tzw. "przyjaznej konkurencji".

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum