Opole: dentyści oskarżeni o wyłudzenie pieniędzy z NFZ - ponad pięćset oszustw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 19:00

Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwójce lekarzy stomatologów, którzy mieli dokonać ponad pięciuset oszustw na szkodę NFZ. Zdaniem śledczych oskarżeni w ciągu sześciu lat wyłudzili ponad 170 tys. złotych.

Opole: dentyści oskarżeni o wyłudzenie pieniędzy z NFZ - ponad pięćset oszustw
Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Jak ustalono w toku śledztwa, Nidal A. oraz Ewa M., prowadząc praktykę stomatologiczną, świadczyli usługi na zasadach odpłatności, jak również w ramach kontraktów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - leczenia stomatologicznego z oddziałem wojewódzkim Funduszu.

Natomiast z zebranych dowodów wynika, że pomimo tego, że pacjent dokonywał zapłaty za udzielone świadczenia medyczne, wykonany jemu zabieg był zgłaszany do Narodowego Funduszu Zdrowia, tak jakby leczenie stomatologiczne odbywało się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

W trakcie szeroko zakrojonego śledztwa, podczas którego przesłuchano półtora tysiąca osób, ustalono że oskarżeni, dążąc do maksymalizacji zysków w ramach prowadzonych praktyk stomatologicznych, zwracali się o refundację świadczeń, których w istocie nie realizowali (choć dany pacjent faktycznie korzystał z ich pomocy medycznej, ale w węższym zakresie, aniżeli wskazywany we wniosku o refundację).

Kolejną formą nadużycia w ramach umów z NFZ było występowanie o refundację usługi medycznej, którą w rzeczywistości realizował drugi ze stomatologów (do tego rodzaju sytuacji dochodziło w szczególności po wygaśnięciu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Nidala A.).

Okazało się, że na potrzeby dokonywanych wyłudzeń preparowana była dokumentacja medyczna pacjentów. Opisywany proceder trwał w latach 2010-2016. Łącznie oskarżonym zarzucono ponad 500 przypadków oszustw na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Jak poinformował prokurator Stanisław Bar, rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu, oskarżeni przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów. Wobec Nidala A. i Ewy M., za zgodą oskarżonych, złożone zostały wnioski o wydanie wyroku skazującego na posiedzeniu i wymierzenie im kary (każdemu) jednego roku pozbawienia wolności. Oprócz kary pozbawienia wolności, której wykonanie miałby zostać warunkowo zawieszone na okres próby wynoszący 2 lata, zawnioskowano orzeczenie kary grzywny w rozmiarach odpowiednio 40 tysięcy i 30 tysięcy złotych. Wobec oskarżonych, w przypadku uwzględnienia przez Sąd Rejonowy w Opolu wniosku o skazanie, zostanie także orzeczony obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz NFZ kwoty ponad 170 000 zł. Oskarżeni będą także zobowiązani do poniesienia kosztów postępowania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum