Opole: czy samorząd kupił "rehabilitację", żeby ją sprzedać

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2009 09:21

Zarząd województwa opolskiego za 520 tys. zł odkupił od prywatnego właściciela 20 proc. udziałów w Zespole Ośrodków Rehabilitacji Leczniczej w Suchym Borze, tym samym przejmując 100 proc. udziałów w spółce. Pomysłem na dalsze działania jest sprzedaż ZORL - informuje Gazeta Wyborcza.

Samorząd województwa jako główny powód sprzedaży podaje remonty, które należy wykonać, by dostosować zespół do wymogów unijnych. Te zaczną obowiązywać od 2012 roku. Wg szacunków koszt modernizacji zespołu to od 8-12 mln zł.

W skład zespołu wchodzi Opolski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "ORDIM" w Suchym Borze i Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Schorzeń Dróg Oddechowych dla Dzieci w Jarnołtówku. Dysponuje on w sumie 130 łóżkami. Kapitał spółki to 2,2 mln zł. Kłopot w tym, że budynki są w złym stanie technicznym.

Województwo na remonty w podległych sobie szpitalach powinno przeznaczyć około 220 mln zł. Ostatnio sejmik przegłosował wypuszczenie obligacji wartych ponad 45 mln zł, lwia część tych pieniędzy pójdzie na modernizację szpitali. W sumie w tym roku województwo wyda na inwestycje i modernizację placówek zdrowia 100 mln zł - podaje Gazeta.

Zarząd województwa zdaje sobie sprawę, że i tak nie będzie w stanie przygotować wszystkich placówek do wymogów unijnych w 2012 roku. Stąd marszałek Józef Sebesta chce podzielić placówki służby zdrowia na trzy grupy: te niezbędne, ratujące życie, których modernizacja nie podlega dyskusji, druga grupa to te, do których miałby wejść prywatny inwestor i podnieść kapitał placówki, i trzecia grupa, czyli obiekty, które należałoby sprzedać.

Na razie zarząd zastanawia się, czy oceny placówek miałaby dokonać zewnętrzna firma, czy pracownicy urzędu marszałkowskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum