Opole: Szpital MSWiA stawia na outsourcing

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2010 09:44

ZOZ MSWiA w Opolu przekazał już firmom zewnętrznym transport, kuchnię i pralnię. Teraz przyszedł czas na szpitalne laboratorium analityczne.

Przetarg wygrała firma Laboratoria Medyczne Fryda. Pięcioletnia umowa przywiduje, że laboratorium będzie świadczyć usługi dla szpitala, ale będą też mogli korzystać z niego pacjenci z zewnątrz. Marek Drobik, dyrektor lecznicy, uważa, że szpital powinien skoncentrować się na leczeniu, a usługi pomocnicze przekazać firmom zewnętrznym.

– Zrobią to taniej i lepiej niż my. Specjalistyczne firmy, szczególnie te zajmujące się diagnostyką laboratoryjną, mają o wiele większy dostęp do wiedzy i techniki niż może sobie na to pozwolić szpitalna komórka – wyjaśnia z rozmowie z Rynkiem Zdrowia dyrektor Drobik.

W jego opinii, nie mniej ważną korzyścią z outsorsingu dla szpitala jest zamiana kosztów stałych na zmienne. Dlatego opolska lecznica korzysta już z transportu, pralni i kuchni prowadzonych przez zewnętrzne podmioty.

– Przymierzamy się do wydania na zewnętrz pracowni RTG, rozważam też outsourcing sterylizacji. Myślałem też o usługach sprzątających, ale z doświadczenia pracy w innych placówkach służby zdrowia wiem, że koszty prowadzenia ich przez firmy zewnętrzne są większe. Jednak gdyby szpital było na to stać, zrobiłbym to – mówi Drobik.

Pięcioletni kontrakt z Laboratoriami Medycznymi Fryda przewiduje m.in. gruntowny remont pomieszczeń. Firma korzysta ze urządzeń, które wydzierżawiła od szpitala, ale zamierza też zakupić nowy sprzęt.

Przekazanie laboratorium analitycznego odbyło się bez przerw w jego działalności.

– Zgodnie z warunkami konkursu, pracownicy szpitalnego laboratorium zostali zatrudnieni przez firmę na tych samych warunkach. Taką gwarancję mają przez rok – zapewnia dyrektor opolskiego szpitala MSWiA.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum