Opole: Nowoczesna domaga się 140 mln zł dla opolskiego NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2018 20:24

Zdaniem opolskich polityków Nowoczesnej, region otrzymuje o 140 mln złotych za mało na ochronę zdrowia w stosunku do liczby osób uprawnionych do leczenia. Na konferencji prasowej namawiali mieszkańców województwa, by w tej sprawie pisali listy do ministra zdrowia.

Opole: Nowoczesna domaga się 140 mln zł dla opolskiego NFZ. FOT. Fotolia

Podczas konferencji prasowej Piotr Wach, wiceprzewodniczący Nowoczesnej w województwie opolskim powiedział, że mieszkańcy województwa są pokrzywdzeni przez system stosowany w ministerstwie zdrowia, na podstawie którego przyznawane są środki poszczególnym regionom.

- Algorytm, dzięki któremu przyznaje się pieniądze, jest oparty na liczbie osób ubezpieczonych. Na jego podstawie, naszemu regionowi przypada 2,4 proc. budżetu NFZ. Tymczasem osób uprawnionych i korzystających z opieki medycznej jest u nas 2,6 proc. Te 0,2 procenta różnicy oznacza rocznie 140 mln złotych mniej dla naszych szpitali i przychodni. Jakie są skutki braku tych pieniędzy mogliśmy się przekonać podczas ostatnich protestów lekarzy. Skoro do ministra nie docierają oficjalne statystyki i raporty NIK, to może dotrą listy od naszych mieszkańców - uważa Wach.

Działacze Nowoczesnej udostępniają na swoich stronach i profilach społecznościowych wzory pism do ministra. W miastach, gdzie braki lekarzy były najmocniej odczuwalne - Nysie, Kluczborku, Oleśnie i Namysłowie, mają być zorganizowane uliczne akcje zbierania podpisów pod listami, które później zostaną wysłane na adres ministerstwa.

Wach przypomniał, że na początku lutego wspólne stanowisko w sprawie podwyższenia wskaźnika ministerialnego algorytmu dla województwa opolskiego podjęli uczestnicy Konwentu Starostów województwa opolskiego i dyrektorzy szpitali.

- Premier Morawiecki zapewnia, że budżet państwa jest w doskonałym stanie, podobnie jak cała gospodarka. Tym bardziej liczymy na szybką reakcję pana ministra i przywrócenie normalnego traktowania przez ministerstwo i NFZ naszego województwa i jego mieszkańców - powiedział Wach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum