Opole: NFZ kwestionuje sposób rozliczania endoskopii...

Autor: TVP Opole/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2009 19:07

... i przeprowadza kontrole w szpitalach.

Opole: NFZ kwestionuje sposób rozliczania endoskopii...

W kilku szpitalach Opolski Oddział NFZ, podczas rutynowych kontroli  zakwestionował po raz pierwszy, m.in. sposób rozliczania badań endoskopowych, związanych z diagnostyką przewodu pokarmowego. Badanie to można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Znieczulenie ogólne wiąże się, poza wyższymi kosztami wykonania samej procedury, również z kosztami krótkiej hospitalizacji. 

Po endoskopii, wykonanej w znieczuleniu miejscowym od razu pacjenta odesła się do domu. Odpadają więc koszty pełnej narkozy i hospitalizacji. Zabieg w efekcie jest trzy, cztery razy taniej, ale pacjent jest w pełni świadomy wszystkich nieprzyjemnych procedur, związnych z wykonaniem endoskopii.

W Powiatowym Centrum Zdrowia NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku wykonywano badania endoskopowe w znieczuleniu ogólnym i przyjmowano pacjentów na oddział. Podobnie było w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Podczas kontroli Opolski Oddział NFZ w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu zakwestionował kilkaset badań endoskopowych, a w Szpitalu Powiatowym w Kluczborku – tysiąc.

Na szpitale Fundusz nałożył karę, jej wysokość stanowi tajemnicę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum